AktualitetBotaKryesoreTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Nesër probleme me energjinë elektrike, stuhia diellore godet Tokën…

Stuhia diellore, e cila nesër pritet të godasë Tokën, ka mundësi të shkaktojë probleme në furnizimin me energji elektrike, dëmtimin e satelitëve dhe të shkaktojë aurora mahnitëse.

Një stuhi e madhe diellore është drejtuar kah Toka dhe pritet ta godasë nesër, shkruan Daily Mail.

Stuhia mund të godasë satelitët, të ndërpresë energjinë elektrike dhe të përhapë aurora në Polin e Veriut.

Ajo është krijuar javën e kaluar si pasojë e një shpërthimi të madh në atmosferën e Diellit, e njohur si stuhi diellore.

Administrata kombëtare amerikane për oqeani dhe atmosferë thotë se stuhia diellore do të jetë një stuhi “minore” G-1.

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *