Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Nesër në Stamboll Turqia dhe Greqia ulen në tryezë, mediat greke nxjerrin detaje. Ja çfarë e detyroi Erdoganin të bënte hapa pas

Takimi i dy delegacioneve turke dhe greke është planifikuar për në 10 të mëngjesit të së hënës, 25 janar dhe do të zhvillohet në një nga dhomat e hotelit në Stamboll, me pamje nga Bosfori.

Synimet e Turqisë janë pak a shumë të njohura, si dhe arsyet pse Ankaraja vendosi të vinte në tryezë pas pesë viteve të plota dhe pas më shumë se një viti në të cilin ajo ka treguar një qëndrim krejtësisht të kundërt, me sfida dhe agresion të vazhdueshëm në Egje dhe Mesdheun Lindor.

Kthesa e papritur e udhëheqjes turke është e lidhur drejtpërdrejt me dy faktorë kryesorë.

“Rexhep Tajip Erdogan, i cili e pa vendin e tij të afrohej shumë me sanksionet e BE dhjetorin e kaluar, vendosi të mos i tërhiqte më tej zinxhirët pasi kjo ndoshta do të detyronte edhe “miqtë” e Turqisë (Gjermani, Spanjë). , Itali) për të marrë një pozicion pranë Francës, Greqisë dhe Qipros. Vendosja e sanksioneve në këtë kohë është e sigurt se do t’i japë një goditje vendimtare ekonomisë turke dimërore, duke marrë lehtësisht parasysh kostot për qeverinë Erdogan”,- shkruajnë mediat greke.

Sipas mediave greke, Erdogan synon të arrijë në Samitin e Marsit pa ndonjë surprizë të pakëndshme, ku do të përpiqet të nxjerrë një paketë të mirë nga Evropa me armë.

Faktori i dytë kritik në “dëshirën” e Turqisë për dialog ka të bëjë me ndryshimin e qeverisë në Shtetet e Bashkuara dhe pasigurinë përreth synimeve të Uashingtonit në “epokën e Biden” për qëndrimin e saj në Mesdheun Lindor, si dhe brenda NATO-s.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.