Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Nëna e Osama bin Ladenit flet për herë të parë, pas sulmeve të 11 shtatorit: Djali im ishte shumë i ndrojtur, ndryshoi pas…

“Kanë kaluar 17 vite nga sulmet e 11 shtatorit dhe nëna e Osama bin Ladenit, është rrefyer për djalin dhe familjen e saj”, shkruan The Guardian.

Alia Ghanem ka tregura mardhëniet që ka pasur me djalin e saj si dhe ndryshimin e tij rrënjësor nga një djalë i ndrojtur, në një njeri moskokçarës, gjatë moshës 20-vjeçare.

“Jeta ime ishte shumë e vështirë, sepse Osama ishte gjithmonë larg nga unë. Ai ishte një fëmijë shumë i mirë dhe ai më donte kaq shumë, por gjërat ndryshuan pas shumë kohësh”, ka thënë ajo.

Tashmë Ghanem është 70-vjeçe dhe jeton me familjen e saj në Arabinë Saudite.

Kujtojmë se Osama ishte shefi i Al-Kaedës u qëllua për vdekje nga një ekip i Marinës në SHBA. Në Pakistan në vitin 2011 djali i tij, Hamza, xhihadistët, e kanë konsideruar si ‘trashëgimtar’ në udhëheqjen e Al-Kaedës.

Ndërkohë vitin që lamë pas djali i Osamanit i ka bërë thirrje myslimanëve në mbarë botën për të nisur sulme terroriste hakmarrëse në SHBA.

The Guardian shkruan se shtëpia e Bin Laden pasqyron pasuri dhe ndikim, një shkallë të madhe spirale në qendrën e saj që çon në dhoma shpellore.

Ata mbeten një nga familjet më të pasura të mbretërisë: perandoria e tyre dinastike e ndërtimit ndërtoi pjesën më të madhe të Arabisë Saudite moderne dhe është e endur thellë në vendosjen e vendit në Arabinë Saudite.

(E.V/Faxweb.al)

 

 

 

Fjalët Kyce

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *