Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Negociatat me Shqipërinë, Hahn: Diskutime të vështira, shpresojmë për dritën e gjelbër

Komisioni Evropian, Johannes Hahn, ditën e sotme ka folur për negociatat. Hahn tha se ishte e gabuar të shtonin më shumë kushte sepse Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë përmbushur objektivat e përcaktuara nga qeveritë e BE-së.

Është duke u bërë më e vështirë të japësh një shpjegim të duhur (për vonesën),” i tha Reuters Komisionerit Evropian Johannes Hahn, i cili mbikëqyr ofertat e anëtarësimit në BE. “Nëse ne biem dakord me partnerët tanë për hapat është koha për hapjen e negociatave”

Hahn vuri në dukje reformat shqiptare për të hequr ryshfetin midis gjyqtarëve, për të cilin shumë në BE thonë se janë sulmi më domethënës ndaj shartimeve gjyqësore pasi shteti prej tre milion personash doli nga izolimi komunist në fillim të viteve 1990.

Maqedonia e Veriut, ndërkohë, ka zgjidhur një mosmarrëveshje të gjatë me Greqinë mbi emrin e vendit – duke ndryshuar nga Republika e Maqedonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut – dhe ka pastruar rrugën për anëtarësimin në NATO, ndoshta në dhjetor.

“Është shumë e rëndësishme të japësh një sinjal politik se zgjerimi nuk ka vdekur,” tha George Ciamba, ministri i Rumanisë i BE, pasi arriti në takimin në Luksemburg.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *