Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

“Në fund të muajit do jemi aty”, ndihma e Turqisë pas tërmetit: Kemi dhënë 46.3 milionë euro, do ndërtojmë 500 shtëpi

Në Bruksel, shtetet anëtare pjesëmarrëse në Konferencën e Donatorëve po shpallin publikisht angazhimin e tyre me fonde për procesin e rindërtimit pas termetit te 26 nentorit.

Ndërkohë Turqia ka përsëritur sërish ndihmën që i ofroi Shqipërisë pas tërmetit shkatërrues të26 nëntorit.

Ministri i Jashtëm Turk, u shpreh se në fund muajit do të jenë në Shqipëri për të nisur ndërtimin 500 shtëpive në Laç që kapin vlerën 45 milionë euro.

“Turqia e falenderon BE-në dhe pjesamrrësit që të ndihmojnë Shqipërinë pas të tërmetin ekipet tona arritën menjherë në vendine ngjarje spër ndihmë. Gjysmë Hëna turke janë shuëmë të angazhuar duke ndihmuar Shqipërinë. 900mijë euro, i kemi dhënë ndihma finaciare. N ekemi deklaruar se do të ndërtojmë 500 shtëpi në Laç dhe në fund të muajit do të jemi aty.

Shpenzimet kapin vlerën 45 milionë euro dhe 100 mijë euro për ndërtimin e xhamive. Në total shkon 46. 3 milionë euro dhe e gjithë kjo shumë është në formën e granteve.”- u shpreh ministri turk.

Lista e dhurimeve sipas shteteve deri më tani:

BE- 100 milion euro

KE- 15 milion euro

Gjermania – 11 milion euro

Italia-  65 milionë euro

Franca-  100 milion euro

Suedia-  5.6 milion euro

Britania e Madhe- 1 milion pound

Kroacia- 1 milion euro

Luksemburgu-  250 mijë euro

Serbia- 2 milionë euro

Polonia-  2.7 milion euro

Danimarka-  2.7 milione euro

Greqia-  2.5 milione euro dhe 200 shtëpi,

Holanda- 3 milion euro,

Sllovakia jep- 250 mijë euro për rindërtimin e  objekteve arsimore,

Austria jep- 1 milion euro për rindërtimin,

Republika Çeke- jep 9.5 milionë koruna,

Sllovenia do të japë- 300 mijë euro për ndërtimin e një shkollë në një nga zonat e prekura.

Bullgaria-350 milionë euro

Rumania- 420 mijë euro

Malta dhe Qipro,-Ofrojmë mbështetje morale

Mal i Zi- 500 mijë euro

Spanja 20-25 mijë euro

Hungaria 250 mijë (vetëm për rindërtimin e kishave katolike)

Mali i Zi -500 mijë euro (i përgjithshëm 750 mijë euro)

Maqedonia e Veriut-6 milionë denarë

Kosova-200 mijë euro

Bosnje-Hercegovina 100 mijë marka

Turqia (900 mije euro ndihma plus 504 banesa me vlerë 46.3 milionë euro)

Banka Botërore 160 milionë euro hua

Banka Evropian e Investimeve (Shuma 100 milionë euro)

Banka Islamike për Zhvillim 365 milionë euro

Fjalët Kyce

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.