Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Ndryshime në qeveri, kush janë dy zëvendësministret e reja të Financave dhe Ekonomisë (Postet që kanë mbajtur më herët)

Qeveria e drejtuar nga Edi Rama, përmes VKM-ve ka emëruar dy zëvendësministret e reja të Financave dhe të Ekonomisë, që do të jenë Vasilika Vjero dhe Adela Xhemali.

Vjero ka mbajtur më parë disa posta në qeverinë Rama, më i larti ai në krye të ARRSH-së, ku qendroi për vetëm dy javë. Asokohe ajo dha dorëheqjen për shkak se sipas saj, kishte një problem shëndetësor me vajzën.

Vjero po ashtu ka mbajtur për disa kohë dhe postin e drejtoreshës së Tatimeve.

Ndërkohë që dhe Xhemali nuk është një emër i ri, pasi ka mbajtur më parë postin e drejtoreshës së Fondit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor.

V E N D I M PËR EMËRIM NË DETYRË

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të pikës 2, të nenit 6, të ligjit nr.9000, datë 30.1.2003, “Për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Ministrave”, me propozimin e Kryeministrit, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Znj. Adela Xhemali emërohet zëvendësministër i Financave dhe Ekonomisë.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

K R Y E M I N I S T R I

EDI RAMA

Këto dy emërime të reja vijnë pas dorëheqjes dhe shkarkimit të dy zv.ministrave të mëparshëm Erjon Luçi dhe Elton Haxhi.

Emri i Haxhit u lakua së tepërmi në media sidomos pas përplasjeve mes kompanisë amerikane International Cruise Duty Free dhe asaj shqiptare ADFD me pronare Elona Caushin për menaxhimin e dyqaneve duty free në aeroportin e Rinasit.

Një leje rinovimi brenda 24 orëve në gusht të vitit të shkuar nga zv.ministri Haxhi për kompaninën në pronësi të bashkëshortes së ish-gjyqtarit Gjin Gjoni, ndërsa tenderin e kishte fituar kompania amerikane derivoi në një sagë gjyqesh mes ADFD-së dhe MFE-së. Shkak u bë anulimi 1 muaj më pas i lejes së dhënë nga zv. ministri Haxhi.

Për këtë çështje ka reaguar disa herë dhe ambasada amerikane e cila ka ndjekur gjyqet me përfaqësinë e saj duke shprehur zhgënjim për vendimet e gjyqësorit shqiptar.

Vasilika Vjero

(E.K/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *