Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

“Ndihet e çuditshme, por është e shijshme”, të sëmurëve u japin supë hashashi, mjekët: Përmirëson oreksin dhe i bën të lumtur. Cili është shteti që lejoi të përdoret droga në shëndetësi

“Bukë e dërrmuar” dhe “sallatë me vallëzim të lumtur” nuk janë pjatat e zakonshme në një menu në Tajlandë, por një restorant shpreson që kuzhina e saj e mbushur me kanabis të joshë turistët e huaj dhe të heqë tabut fleta e legalizuar së fundmi.

Restoranti në Spitalin Chao Phya Abhaibhubejhr në Prachin Buri filloi të shërbejë ushqimet e tij të lumtura këtë muaj, pasi Tajlanda çregjistroi kanabisin si narkotik, duke lejuar firmat e autorizuara nga shteti të kultivonin bimën.

“Gjethet e kanabisit, kur futen në ushqim apo edhe një sasi të vogël … kjo do ta ndihmojë pacientin të shërohet më shpejt nga sëmundja,” tha Pakakrong Kwankao, udhëheqësi i projektit në spital.

“Gjethja e kanabisit mund të përmirësojë oreksin dhe t’i bëjë njerëzit të flenë mirë, dhe gjithashtu të jenë në humor, në humor të mirë.”

Spitali njihet si një pionier në Tajlandë për studimin e marihuanës dhe aftësinë e tij për të lehtësuar dhimbjen dhe lodhjen.

Tajlanda në vitin 2017 u bë vendi i parë i Azisë Juglindore që legalizoi kanabisin për përdorim mjekësor dhe që atëherë ka hapur klinika të shumta marihuane mjekësore.

Ofertat e restorantit përfshijnë një supë të lumtur me mish derri, bukë të skuqur të mbushur me mish derri dhe një gjethe marijuane, dhe një sallatë me gjethe të kanabisit të freskëta të shërbyera me mish derri të bluar dhe perime të copëtuara.

“Unë kurrë nuk kam marrë kanabis më parë, ajo ndjehet e çuditshme, por është e shijshme,” tha Ketsirin Boonsiri, duke shtuar se ishte “mjaft e çuditshme”.

Nattanon Naranan tha se shija e gjetheve të kanabisit ishte e ngjashme me perimet e përditshme, por pasojat ishin krejt të ndryshme.

“Kjo e bën fytin tim të thatë dhe unë dëshiroj ëmbëlsira,” tha ajo.

Zëvendës ministri Thai i Arsimit Kanokwan Vilawan tha se hapi tjetër ishte ofrimi i pjatave të famshme Tailandeze për të arritur një audiencë ndërkombëtare.

“Ne kemi në plan të shtojmë më shumë (kanabis) në pjatat Tailandeze që janë tashmë të njohura, të tilla si supë me kerri të gjelbër, për të rritur popullaritetin e këtyre pjatave edhe më shumë,” tha Kanokwan.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *