Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

SHBA në zi, ndahet nga jeta kryebashkiaku që ka lënë gjurmë historike

Kryetari i parë dhe vetëm me ngjyrë në bashkinë e New York, David Dinkins, ka ndërruar jetë sot në moshën 93 vjeç.

Mediat vendase raportojnë se ai ka vdekur për shkaqe natyrale, pasi më herët kishte pasur disa komplikacione. Dikinks ishte djali i një berberi nga New Jersey dhe studioi në Universitetin Howard dhe Shkollën e Drejtësisë në Brooklyn.

Më vonë ai pati një angazhim politik, duke arritur qeri në kryer të bashkisë së Neë York, pasi e ka drejtuar qytetin nga 1990 në 1993. Pasardhësi i tij, Rudy Giuliani, e ngushëlloi familjen e Dikiks në mediat sociale duke shkruar se ai do të respektohet gjithmonë për kontributin e tij.

Dikinks do të mbahet mend si kryebashkiaku që ringjalli Times Square dhe shpenzoi miliona dollarë për të rehabilituar blloqet e banesave në disa nga pjesët më të privuara të qytetit, të tilla si Harlem dhe Bronx.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *