Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

“453 milionë paund, pallate luksoze, jahtë  dhe avion privat”, divorci më i shtrenjtë në histori, si do të ndahet pasuria e oligarkut pas grindjes me bashkëshorten

Një luftë e ashpër midis Tatiana Akhmedova dhe ish-burrit të saj, një biznesmen i quajtur si një oligark dhe aleat i presidentit rus Vladimir Putin dhe djalit të saj përqendrohet në një pasuri prej 453 milion paund, po njihet si grindja familjare më e shtrenjtë në histori.

Mosmarrëveshja më e shtrenjtë dhe e ashpër e familjes e cila po hyn në histori do të zbulohet në një gjykatë në Londër javën e ardhshme në një betejë divorci mbi një pasuri prej 453 milion paundësh që përfshin disa pallate luksoze, një super-jaht, një helikopter, një avion privat dhe një art koleksion duke përfshirë pjesë të Mark Rothko, Andy Ëarhol dhe Damien Hirst.

Tatiana Akhmedova do të akuzojë ish-burrin e saj, Farkhad Akhmedov, një oligark dhe aleat i presidentit rus, Vladimir Putin, dhe djalin e tyre Temur Akhmedov për fshehjen e qindra miliona pasurive në mënyrë që paratë mos i shkojnë Tatianës pas divorcit të shpallur nga gjykata në vitin 2016.

Akhmedova pretendon se burri i saj rus i lindur në Azerbajxhan transferoi para dhe pasuri tek djali i tyre për të shmangur pagimin e parave të saj. Ata i mohojnë pretendimet dhe thonë se ajo ishte në dijeni të dhuratave baba-bir, të cilat përfshinin një apartament prej 30 milion paund në One Hyde Park, zonë ekskluzive e Londrës, në atë kohë. Tatiana do ta çojë djalin e saj në gjykatën e lartë duke e akuzuar atë se ka vepruar “si toger i babait të tij” në një skemë për të fshehur pasurinë.

Në përpjekjen e saj për të zbuluar çmimin, Akhmedova ka fituar në dy javët e fundit urdhrat e gjykatës për të bastisur apartamentin luksoz të djalit të saj për të kërkuar prova dhe për të detyruar Google të dorëzojë përmbajtjen e postave elektronike të tij.

Duke folur publikisht për herë të parë djali i saj, Temur, 27 vjeç, tha se pavarësisht se çfarë do të ndodhte në gjykatë ai “nuk do të pajtohej kurrë me të” sepse “sjellja e saj skandaloze, hakmarrëse” ka shkatërruar marrëdhënien e tyre dikur të ngushtë.

Temur pretendoi se nëna e tij nuk kishte të drejtë mbi shifrën 453 milion paund nga pasuria e babait të tij që ajo u dha nga një gjykatë në Londër në 2016, sepse prindërit e tij u divorcuan 20 vjet më parë pasi nëna e tij kishte një lidhje me një burrë të ri.

Ai tha se babai i tij i ofroi nënës së tij 100 milion paund për të zyrtarizuar ndarjen, por nëna e tij bëri kërkesë për divorc në Londër dhe një gjykatës i dha asaj një pjesë prej 41.5% të pasurisë së familjes e cila ka një pasuri prej rreth 1 miliardë paund.

Pretendimi se ata ishin divorcuar më parë u hodh poshtë nga gjykata e familjes në 2016. Gjithashtu u raportua më vonë se kjo gjetje u kundërshtua nga babai në gjykatat ruse, gjë që përforcoi vendimin e gjykatës angleze.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *