Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

NATO dhuron 60 ventilatorë për spitalet Covid në Tiranë, çfarë pritet të vijë gjatë Tetorit dhe Nëntorit

NATO ka dhuruar 60 ventilatorë për të ndihmuar Shqipërinë për trajtimin e pacientëve me Covid-19. Ministria e Mbrojtjes mori pajisjet më 17 Tetor, të cilat do ti dorëzohen Ministrisë së Shëndetësisë për shpërndarje në spitale.

Ventilatorët do të shërbejnë për pacientët me nevojë urgjente në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza dhe në Spitalin Shefqet Ndroqi në Tiranë, si dhe në Spitalin COVID 3.

Ventilatorët janë pjesë e një donacioni nga Shtetet e Bashkuara për rezervat e NATO-s. Ato u ruajtën nga Agjencia e Prokurimit dhe Mbështetjes së NATO-s në një depo në Qendrën Operative NSPA Jug në Taranto, Itali dhe u transportuan me transport rrugor në Shqipëri në emër të Ministrisë Shqiptare të Mbrojtjes. Nuk është kjo ndihma e vetme që vjen nga NATO pasi ditët në vijim do të dorëzohen edhe pajisje të tjera mjekësore.

NATO ka krijuar një rezervë të pajisjeve mjekësore në mënyrë që të jetë në gjendje të sigurojë lehtësim të menjëhershëm të Aleatëve ose partnerëve në nevojë. Agjencia e Prokurimit dhe Mbështetjes së NATO-s (NSPA) po menaxhon blerjen dhe ruajtjen e artikujve të ndihmës për rezervat. Disa aleatë kanë bërë donacione financiare dhe në natyrë të pajisjeve mjekësore dhe furnizimeve për Fondin e Mirëbesimit të Përgjigjes Pandemike, duke përfshirë ventilatorë nga Shtetet e Bashkuara dhe Hungaria dhe pajisje mbrojtëse personale nga Gjermania.

Gjatë tetorit / nëntorit 2020 Aleatët e NATO-s si Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut do të marrin dhjetëra ventilator dhe një total prej rreth 1,5 milion EUR në pajisje mjekësore përmes Fondit të Mirëbesimit të Përgjigjes Pandemike. Kjo pason kërkesat për ndihmë nga të tre vendet për Qendrën e Koordinimit Euro-Atlantik të Reagimit të Fatkeqësive në NATO.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *