Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

NASA ka “një ide prej 3.5 miliardë dollarësh” për të shpëtuar Tokën nga një apokalips i Yellowstone

‘Është një vullkan nën Parkun Kombëtar Yellowstone. Por nuk është vullkani mesatar. Është qindra metra i thellë, më i madh se shteti i Rhode Island dhe i aftë të shpërthejë mijëra herë më dhunshëm se gjithçka që kemi parë deri më tani. Ky është një super vullkan. Është një nga tre në SHBA dhe konsiderohet të jetë kërcënimi më i madh vullkanik në vend.

Nëse vullkani i Yellowstone do të shpërthente, do të ishte katastrofik.

Shpërthimi do të dërgonte mijëra ton hi vullkanik në ajër, më e lartë se Mount Everest, duke mbuluar qytetet afër në mbi një metër hirit dhe duke krijuar re gjigante që do të bllokonin diellin për dekada.

Në fund të fundit, temperaturat globale do të binin, bimët do të vdisnin dhe bujqësia do të dështonte.

Në fakt, KB-ja vlerëson se e gjithë bota do të mbaronte nga ushqimi për pak më shumë se dy muaj, transmeton Telegrafi.

Tani, Yellowstone ka një histori shpërthimesh si kjo. Ka shpërthyer tre herë në 2.1 milion vitet e fundit. Kjo është afërsisht një herë në 600,000 vjet.

Dhe hera e fundit që shpërtheu? Rreth 600,000 vjet më parë.

Por, përkundër asaj që ju mund të keni menduar për shpërthim, Yellowstone nuk do të shpërthejë nesër apo edhe pas 1000 vjetësh.

Në fakt, shkencëtarët vlerësojnë se një tjetër shpërthim mund të mos ndodhë për disa miliona vjet apo më shumë. Ose me një zgjuarsi shkencore, ne mund ta bënim atë në mënyrë që Yellowstone të mos shpërthente kurrë më.

Kjo ishte ideja pas një eksperimenti në NASA JPL në vitin 2015.

Ideja? Fto vullkanin poshtë.

Mbi të gjitha, nxehtësia është ajo që shpesh shkakton shpërthime vullkanike në radhë të parë.

Ajo ngrihet nga bërthama e Tokës dhe ndërtohet brenda dhomës vullkanike derisa një ditë presioni të jetë aq i madh sa të shpërthejë.

Dhe Yellowstone nuk është ndryshe. Çdo vit prodhon nxehtësi të mjaftueshme për të furnizuar gjashtë termocentrale industriale.

Rreth 60 deri në 70% të kësaj nxehtësie shpëton përmes burimeve të nxehta dhe ujërave të ngrohtë, si Old Faithful.

Por pjesa tjetër qëndron nën tokë, brenda dhomave të magmës së supervullkanit. Dhe këtu shkencëtarët organizuan ‘sulmin’.

Në skenar, ata propozojnë të shpojnë një sërë pusesh rreth perimetrit të super vullkanit. Puset do të ishin nga më të thellat në botë, duke arritur deri në 10 km nën sipërfaqe. Ata do të hidhnin ujë të ftohtë në puse, i cili me kalimin e kohës do të ftohte një unazë shkëmbi rreth dhomës së magmës.

Si një lloj ftohësi në makinën tuaj që largon nxehtësinë nga motori i tij.

Shkencëtarët arritën në përfundimin se po, në teori, kjo mund të funksionojë. Por, a do ta provonim ndonjëherë? Me siguri jo. Për një gjë, do të duhet të nxirrni 20 gigavat energji për të ftohur vullkanin në një temperaturë të sigurt, e cila do të duhej rreth 16,000 vjet nga fillimi në fund.

Plani supozohet se do të kushtonte 3.46 miliardë dollarë. Kjo është rreth 20% e buxhetit vjetor të NASA-s. Por me fat për ne, vullkani është ende duke fjetur.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.