Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

NASA publikon foton e mrekullueshme, qyteti shfaqet i përmbysur poshtë reve

Qytetet përmbys janë një trillim, apo jo? Pritet të gjenden në filma fantastiko-shkencorë ose shfaqje televizive, sigurisht, por kurrë në jetën reale. Të paktën, ky ishte rasti deri dje, kur NASA zbuloi Astronomy Picture e saj të fundit të ditës.

Fotografia në fjalë duket se tregon një qytet të përmbysur poshtë reve, dhe është padyshim i jashtëzakonshëm. Pa përfshirë asnjë redaktim, fotografia tregon qartë qytetin e Chicikagos – pikërisht nga një kënd paksa i ndryshëm – i kapur nga një aeroplan nga fotografi Mark Hersch

NASA ndau imazhin në faqen e saj Astronomy Picture of the Day, me shkencëtarët Robert Nemiroff dhe Jerry Bonnel duke shpjeguar fenomenin e çuditshëm në detaje të rëndësishme. Faqja tregon një imazh të ndryshëm çdo ditë, me një astronom profesionist që jep një shpjegim për çfarëdo dukurie ose zbulimi, fotografohet çdo herë.

Në shpjegimin e tyre për qytetin me kokë poshtë Chicikagos, Nemiroff dhe Bonnel e përshkruanin fotografinë si ‘magjepsëse’ dhe ‘mahnitëse’ por ‘të bukur’, duke shtuar se ajo ishte marrë nga një aeroplan në afrim me aeroportin ndërkombëtar O’Hare të agoikagos në 2014 .

Shkencëtarët shkruajnë: Si ka mundësi që ai qytet të jetë përmbys? Qyteti, Çikago, ishte në të vërtetë i përkryer nga krahu i djathtë. Hijet e gjata që projektoi në Liqenin e Miçiganit afër perëndimit të diellit, megjithatë, kur shiheshin në reflektim, bën që ndërtesat të dukeshin të përmbysura.

Dielli mund të shihet si sipër dhe poshtë kuvertës me re, me këtë të fundit të pasqyruar në liqenin e qetë. Si një bonus, nëse e shihni vërtet nga afër – dhe kjo është mjaft sfidë – mund të gjeni një aeroplan tjetër në imazh, me gjasë edhe në afrimin në të njëjtin aeroport. Epo, aty e keni. Ndoshta nuk do të ishte vërtet një version me kokë poshtë i Çikagos, por sigurisht që duket si ai. Nuk mendoj se do ta mbështjell kokën ndonjëherë rreth shkencës.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *