ShëndetiTe FunditTe Gjitha

Mund të shpëtojmë jetën tonë duke ngrënë sodë buke

Shumica nga ne mendojmë se soda e bukarbonatit përdoret vetëm  për t’i bërë ëmbëlsirat dhe biskotat më të mira. Por nuk është vetëm kjo.  Sipas studiuesve soda mund të shpëtojë jetën.

Gjetjet sugjerojnë, se përmbajtja e bikarbonatit, ndikon në zgjatjen e jetës, transmeton Telegrafi. Këtë konstatim e kanë nxjerrë studiues të Universitetit Utah, të cilët kanë gjetur se personat e moshuar, që kanë nivel të lart të bikarbonatit, kanë mundësi të jetojnë më gjatë.

Veshkat dhe mushkëritë, punojnë së bashku në nivele të ndryshme të bikarbonatit si bazë dhe dyoksidin e karbonit në gjak.
Kjo ndihmon që pH-ja e trupit të jetë në nivel të dukur, duke lënë qelizat dhe organet të punojnë si duhet. (J.V/Shuplaka)

 

 

Fjalët Kyce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *