Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Masat ndaj pandemisë, epidemiologu flet për një tjetër test që nuk është bërë akoma

Epidemiologu Taulant Muka gjatë një lidhje me Skype për emisionin “Pasdite me Xhaxhiun” në Fax News foli mbi situatën pandemike që po kalon vendi,

Profesori në fjalën e tij tha ndër të tjera se edhe pse Shqipëria nuk kishte kurbën e Italisë masat ishin shumë të rrepta duke hequr një paralele me vende të tjera të botës dhe duke nënkuptuar se në vende të tjera masat kane qenë edhe më të lehta.

Muka deklaroi se një ndër masat që lënë për të dëshiruar janë edhe testet serologjike.

Testet që tregojnë prevalencën e përhapjes së koronavirusit janë shumë të rëndësishme ku si shembull përmendi Zvicren.

Në lidhje me masat e qeverisë për rihapjen e shkollave një debat i fundit që po shkon si kompetencë sa një institucuiion në tjetrin, studiuesi Muka deklatoi se nuk ka kuptim të merret një vendim i tillë pasi nuk plotësohet asnjë masë mbrojtëse kundër Covid-19 dhe për këtë theksin e vuri tek infrastruktura në arsim.

Epidemiologu tha se nuk është koha as për politikë dhe as për të dhënë mendime jo profesionale por të vetëm dëgjohen ekspertët.

Publiée par Fax News sur Mardi 5 mai 2020

 

 

Fjalët Kyce

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *