Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Mrekulli me 2 pácientët shqiptarë, me káncer mpóshtën korónavirusin

Teksa mjekësia flet se Covid-19 është një virus që përbën rrezik edhe për personat që nuk kanë sëmundje shoqëruese, ndërsa si në Shqipëri edhe në Kosovë, shumë prej tyre ndodhen në spitalet infektive përkatëse, një lajm pozitiv vjen nga dy pacientë të cilët ishin pozitiv me koronavirus e njëkohësisht luftonin edhe me kancerin.

Në repartin e Onkologjisë në Kosovë, po trajtohen disa pacientë të infektuar me Covid-19 ndërkohë Drejtori i Klinikës, Ilir Kurtishi ka folur për gjendjen e pacientëve në këtë repart.

Kurtishi ka folur ndër të tjera edhe për sëmundjen e kancerit, dhe mënyrën e trajtimit duke pohuar se shumica e pacientëve të prekur nga sëmundje e tillë, shërbimin dhe trajtimin mjekësor e marrin nga Klinika e Onkologjisë.

Sipas tij, për shkak të pandemisë janë shtyrë rastet që kanë nevojë për operim sa i përket tumoreve.

Sipas Kurtishit, pacientët me kancer të lukthit dhe pankreasit janë më të prekurit nga ky virus. Ndërkaq, ditët e fundit nga kjo klinikë rezultuan edhe dy mjekë pozitiv me virusin korona e që aktualisht janë në vetizolim dhe gjendja e tyre është e mirë.

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *