Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Nëse keni kaluar këtë sèmundje, mund të mbroheni nga kòronavirus

Njerëzit që nuk kanë rezultuar pozitiv ndaj kòronavirusit në këtë periudhë mund të kenë fituar imunitet pasi luftuan më parë një ftohje të ngjashme. Studiuesit analizuan 11 mostra gjaku të marra para dy vitesh të njerëzve që kanë patur një tip tjetër koronavírusi.

Gjysma e mostrave përmbajnë qeliza T për luftímin e sèmundjeve që njohën vírusin SARS-CoV-2 në laborator, dhe 20 përqind kishin qeliza që mund të jenë në gjendje të vrísnin. Shkencëtarët në Institutin La Jolla për Imunologji në Kaliforni thonë se është tunduese të spekulosh që të kesh një ftohje mund të ofronte një formë të imunítetit.

Studimi, i kryer nga Instituti La Jolla për Imunologji në Kaliforni, së pari mori mostrat e gjakut të marra nga 20 pacientë të rikuperuar Còvid-19 rreth 30 ditë pasi filluan simptomat e tyre. Botuar në revistën Cell, studimi tregoi se pacientët, të cilët ishin të gjithë të rritur kishin një përgjigje të fortë imunitare antivirale ndaj SARS-CoV-2.

Kjo është premtuese sepse tregon se një person mund të mbrohet nëse kap përsëri kòronavirusin.(A.M/Faxweb.al)

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *