Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaEkonomiFlashJetë dhe stilTe FunditTe Gjitha

Mos do të ndikojë edhe në Shqipëri? Çmimi i naftës bie ndjeshëm nëpër botë për shkak të infektimeve stratosferike me COVID-19

Çmimet e naftës ranë të hënën në mes të shqetësimeve në rritje që ngarkesat e ngarkuara të infeksioneve të koronavirusit në Indi dhe vende të tjera do të çojnë në masa më të forta dhe godasin aktivitetin ekonomik, së bashku me kërkesën për mallra të tilla si lënda e papërpunuar.

Nafta e papërpunuar e Brent ra poshtë 43 cent, ose 0.6%, në 66.34 dollarë për fuçi me 0139 GMT, pasi u rrit 6% javën e kaluar. Nafta amerikane ishte poshtë 42 cent, ose 0.7%, në 62.71 dollarë për fuçi, pasi kishte fituar 6.4% javën e kaluar.

“Me … një ringjallje të rasteve të viruseve në Indi dhe Japoni, ambiciet kryesore vazhdojnë të hasen në mure të përfitimit,” tha Stephen Innes, strategu kryesor i tregut në Axi.

India raportoi 261,500 infeksione të reja me koronavirus të Dielën, duke çuar rastet në gati 14,8 milion, e dyta vetëm në Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë raportuar më shumë se 31 milion infeksione.

Vdekjet e Indisë nga COVID-19 u rritën me një rekord 1,501 për të arritur në një total prej 177,150.

Hong Kong do të pezullojë fluturimet nga India, Pakistani dhe Filipinet nga 20 Prill për shkak të infeksioneve të importuara nga koronavirus, thanë autoritetet në një deklaratë të Dielën vonë.

Kompanitë japoneze besojnë se ekonomia e tretë më e madhe në botë do të përjetojë një raund të katërt të infeksioneve me koronavirus, me shumë njerëz që përgatiten për një goditje të mëtejshme të biznesit, tregoi një sondazh mujor i Reuters.

Japonia ka pasur shumë më pak raste COVID-19 sesa shumë ekonomi të tjera të mëdha, por shqetësimet në lidhje me një valë të re të infeksioneve po rriten shpejt, sipas përgjigjeve të tyre në sondazh.

Një shpërndarje më e ngadaltë e vaksinave krahasuar me Grupin tjetër të Shtatë vendeve të përparuara dhe mungesa e një ndjenje krize në mesin e publikut do të shkaktojë një valë të re infeksionesh, shkruajnë disa kompani në sondazh.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.