Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

“Komiteti ka treguar paaftësi”, mjeku Dasho flet me shifra: Mund të përballojmë deri në 12 mijë pacíentë me Còvid

Mjeku Erion Dasho ka folur për situatën e korònavirusit në vendin tonë dhe për strategjinë e rihapjes nga Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me komitetin e ekspertëve për të cilët thotë se kanë treguar paaftësi për shifrat. Në intervistën për “Pasdite me Xhaxhiun”, në Fax News u shpreh se janë 4 mijë shtretër reserve për çdo moment dhe mund të përballohen deri në 12 mijë pacientë me Còvid.

“Ministria e jonë dhe komiteti i ekspertëve miratuan strategjinë e rihapjes ku përcaktuan 3 indikatorë. Numri mesatar i rasteve përgjatë 1 ose 2 javësh nën 25, i të shtruarve nën 150 dhe në reanimacion nën 25. Nga këto 3, i pari është plotësuar. Për mendimin tim ka qenë i gabuar. Ne kemi 8 mijë shtretër. Nga këta i shfrytëzojmë më pak se 50%. Pra kemi 4 mijë shtretër rezervë për çdo moment. Dhe 4 mijë shtretër rezervë përballojnë deri në 12 mijë pacíentë me Còvid. Pra nuk ka kuptim që të vendosim shifrën 25 dhe më vjen keq që kolegët e komitetit më kanë treguar paaftësi nga ana e shifrave”, thotë Dasho.

Sa i përket humbjes së besimit të publikut, Dasho u shpreh se gabími është tek qeveria që nuk i foli për atë që do të ndodhte pas karantinës, por për luftë, ndërsa thekson se vírusi nuk është bòmbë.

“Ka humbur 2 ose 3 muaj karantine ku publikut nuk iu kërkua bashkëpunim. Publiku u urdhërua të rrijë në shtëpi, publiku ndejti. Pra publiku e dëgjoi. Në këtë kohë, në vend që ti flitej për ínfeksion, parandalim dhe mënyrën e sjelljes që do të ndryshonte para se të hapeshin, iu fol për lùftë, për kamikazë, edhe sot e kësaj dite thuhet pacientë që hùmbi betejèn. Pacienti nuk e hùmb betejèn, humbet jetën. Betejën e humb gjenerali. Pra vazhdon me terminologji luftarake. Populli nuk është në lùftë, virùsi nuk është bòmbë”, tha Dasho.(A.M/Faxweb.al)

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *