Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Miratohet iláçi i parë për të trajtuar të infektuarit me Covid-19 në BE, u sugjerua edhe nga Trump

Agjensia Europiane e Mjekësisë EMA ka rekomanduar aprovimin e iláçit antiviral të Gilead Science, Remdesivir, për të trajtuar pacientët me COVID-19 në vendet e BE. Ky është iláçi i pranë që rekomandohet për autorizim në Bashkimi Europian.

Miratimi për përdorimin e tij mund të vijë brenda një jave, tha komiteti. Remdesivir është i pari që zvogëloi kohën e qëndrimit në spítal për pacientët me simptoma të rénda, nga 15 ditë e shkurtoi në 11 ditë. Kujtojmë se ky trajtim u sugjerua edhe nga Presidneti i ShBA, Donald Trump.

Komiteti i EMA bëri të ditur se fillimisht ilaçi do të téstohet tek të rriturit dhe tek fëmijët mbi 12-vjeç që vuajnë nga pnéumonia. Të trajtuarit me këtë iláç janë shëruar 31% më shpejt se pacientët e trajtuar me iláçe neutrale.

Por çfarë është Remdesivir? Pengon një enzimë që ndihmon kopjimin e víruseve RNA (Acidit ribnukleik) dhe ka qenë e suksesshme kundër korónavirusit në testime laboratorike.(A.M/Faxweb.al)

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *