Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Fòrcat e Armátosura zbarkojnë në terren, Ministria e Mbrojtjes jep detaje mbi situatën e zjárreve, për momentin asnjë qytetar nuk është i rrèzikuar

Rreth 200 èfektivë të Fòrcave të Armatosura u kanë ardhur në ndihmë fòrcave zjárrfikëse në disa bashki të vendit, ku janë evidentuar disa vatra zjárri. Ministria e Mbrojtjes njofton se deri më tani 10 vatra mbeten aktive, por nën monitorim dhe nuk paraqesin asnjë rrèzik për qytetarët. Ndërkohë që 3 vatra janë shuar në qarkun e Dibrës.

Qëndra Kombëtare Opèracionale e Mbrojtjes Civile bën me dije se në Lezhë janë aktive 4 vatra zjárri, në njësinë administrative Shëngjin, zona Rëra e hedhur-Maja e Zezë dhe po punohet për izolimin e tyre. Zjárri në malin e Kakarriqit është ízoluar pothuajse totalisht. Ndërsa në Rubik, në fshatin Katund i Vjetër, vatra ka intensitet të ulët dhe është nën monitorim.

Në Elbasan ka patur një vatër zjárri në Gramsh në fshatin Siman, Pòlicia ka nisur hetímin për shkaqet e zjárrit. Në fier nga 3 vatra, 2 tashmë janë lokalizuar dhe janë drejt përmirësimit. Situata është nën kontroll edhe në fshatin Hekal në Mallkastër, ku u raportua për zjárr në sipërfaqe me shkurre ullishte dhe pemtari.

Vështirësi ka paraqitur terreni në njësinë administrative Terpan në pyllin e Ballollit në Berat, por zjárri nuk përbën rrèzik për komunitetin, pasi ndodhet larg zonave të banuara.

 

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *