Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

“Minishengeni kërkon të fuqizojë Serbinë”, Kreshnik Çollaku jep alarmin: Po krijohet vatër e re konfliktesh

Demokrati Kreshnik Çollaku vuri alarmin se përmes projektit të minishengenit po tentohet fuqizimi i Serbisë në Ballkan. Duke folur në studion e emisionit “Aktualitet”, ku u diskutua për disa nga temat më pikante të vitit 2019, Çollaku tha se situata që është krijuar është shumë e rëndë sepse po rrezikohet shteti i Kosovës.

“Ky nuk është minishengen, kjo është federatë e re ballkanike, është Jugosllavi e re. Në krah të Serbisë mbase me një precedent të historisë, ndodh për herë të dytë që kryeministri shqiptar bashkohet në këtë projekt. Paqja mes shqiptarëve dhe serbëve kalon nga Kosova. Loja e madhe është se Serbia po hap portën për unionin euroaziatik të Rusisë në Ballkan.

Situata është jashtëzakonisht e rëndë. Kosova është anashkaluar dhe ky është një projekt që kërkon të fuqizojë Serbinë. Kjo rrezikon ekzistencën e Kosovës, jo vetëm shtetësinë e Kosovës. Është një vatër e konflikteve të tjera në Ballkan”, u shpreh ai.

Ndërsa skulptori Agim Rada shtoi se kryeministri Edi Rama bëri gabim që mori pjesë në këtë takim me kokën e tij. Sipas tij, më parë duhet të ishin pyetur edhe partitë e tjera apo të ishte bërë një referendum.

“Ky është një gabim, një faj shumë i rëndë. Kjo është një marrëvëshje e dy personave dhe kjo mua më le shije shumë të keq. Ky kalimi Tiranë-Beograd pa shkuar në Kosovë, më duket pak e keqe.

Nuk besoj shumë tek kjo largpamësia e udhëheqësit, sikur ne jemi të gjithë xhuxha. Mendoj se mund të zgjidhej me referendum a diçka tjetër. Kosova duhet të jepte opinionin e saj. Akademikët kosovarë ishin totalisht kundër kësaj”, deklaroi Agim Rada.

(M. I./ Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *