Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Meta zbërthen “Ramaformën”: Iu tregoj nga kush u përkrah kryeministri për kapjen e Gjykatës Kushtetuese

Presidenti i Republikës Ilir Meta në një intervistë për emisionin “Aktualitet” në Fax News ka folur ndër të tjera edhe për reformën në drejtësi.

Meta tha se” ndoshta jemi vendi i vetëm në botë që prej 3 vitesh nuk ka një gjykatë kushtetuese, pasi kjo i intereson vetëm qeverisë për të ushtruar pushtetin e saj kudo.

Reforma në drejtësi nisi si një arsye madhore për të rregulluar sistemin e drejtsise dhe tani kemi vetëm Ramaformë.

Sot ajo reformë u devijua dhe këtu kanë përgjegjesi edhe faktori ndërkombëtar me disa ambasadoë në shqipëri.

15 kushtet e vëna nga Bashkimi Europian kanë të bëjnë me reformën në drejtësi edhe pse unë kam bërë përpjekje por shumë ambasadorë u bënë palë me mazhorancën për të kapur reformën në drejtësi.

Sa i përket situatës politike në vend Meta e sheh si një konflikt për të shmangur probleme që përballet kjo qeveri, gjithashtu edhe mungesën e transparencës në lidhje me vendimet e marra”.

Fjalët Kyce

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close