Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Meta e kërcënoi me shpërndarjen e parlamentit, vjen përgjigja e Ramës: Më kujton Xhike Qamilin…

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur pyetjes së gazetares së Fax News, Eksiola Shehu në lidhje me deklaratën e presidentit Ilir Meta se nëse ngërçi kushtetues bëhet i pazgjidhshëm, mund të çojë në shpërndarje të Parlamentit.

Rama nuk u zgjat në përgjigjen e tij dhe u shpreh se deklarata e Metës i duket si shprehja e Xhike Qamilit: Më kujton Xhike Qamilin sa të kem këtë e atë katund nuk pyes për Francën dhe as për Anglinë…”

Ditën e djeshme presidenti Meta dha shkëndija të forta se nëse ngërçi kushtetues bëhet i pazgjidhshëm, mund të çojë në shpërndarje të Parlamentit, e këtë e argumentoi duke thënë se kjo mund të bëhet përmes një dekreti, sikurse mund të rrëzohet qeveria përmes një mocioni.

Meta tha se ata që e shohin presidentin si figurë ceremonial dhe betimin e tij në Kushtetutë si diçka formale, ta harrojnë se do të lejohen të shkelin parimet e themelit të shtetit shqiptar, që sipas tij është Kushtetuta.

(M.Q/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *