Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Me pengesa peciglasi, Santorini shpreson t’i kthehen turistët, ja si do jenë kushtet e reja

Ka një shtesë të re në baret e Santorinit. Karriget e salloneve të plazhit janë rrethuar me fleta të mëdha peciglasi, një masë parandaluese kundër koronavirusit me qëllim që ishulli të fillojë të tërheqë përsëri turistë. Pronari i lokalit në plazh, Charlie Chahine, thotë se nuk i pëlqen kjo gjë, por nëse kjo është mënyra që duhet të jetë me qëllim që turistët të kthehen, atëherë ai do ta bëjë.

“Shpresojmë që këto ndërtime që shihni nuk do të jenë e ardhmja për plazhet. Ne nuk e duam këtë, por nëse kjo është e nevojshme, dhe nëse kjo varet nga siguria e njerëzve, një ndërtim i tillë ose ndonjë ndërtim i tillë për ne që thjesht duam të punojmë, do të duhet të vazhdojmë,” tha Chahine.

Bizneset në ishullin më të njohur të pushimeve në Greqi po i adoptojnë të gjitha llojet e masave higjienike, të shqetësuar për fillimin e sezonit turistik. Ata janë të vetëdijshëm se do të kenë humbje në biznes nëse vendi do të hapet për turistët në korrik, pasi qeveria ka parashikuar pasi vendi të lehtësojë masat e bllokimit që filluan në 23 mars.

Santorini është një destinacion i njohur për turistët në nivel global. Çdo verë rrugët e ishullit me kalldrëm janë plot. Në 2018, dy milionë njerëz erdhën në këtë ishull vullkanik. Ai është gjithashtu një destinacion popullor për dasma dhe muajt e mjaltit. Tani rrugët dhe tarracat janë bosh.

Nënkryetari i Shoqatës së Hoteleve në Santorini, Andreas Patiniotis tha se prenotimet në qershor të vitit të kaluar ishin 70 përqind, ndërsa për momentin ato rrinë pezull në 30 përqind më së shumti. Ai pranon se gjërat nuk do të jenë të lehta.

“Unë besoj se duhet të fillojmë diku, në mënyrë që të ketë punë për furnitorët tanë, për punonjësit tanë. Ka kaq shumë njerëz që varen nga hotelet”. Pronari i hotelit Panagiotis Loutos po kryen riparime në pronën e tij. Duke parë pishinën e tij të zbrazët, ai thotë se nuk është vetëm frika e humbjes financiare. Zemra e tij trishtohet kur sheh hotelin bosh.

“Ne do të jemi gati për 10 ditë, kjo është e vetmja gjë që është e sigurt. Ne po i bëjmë përgatitjet dhe jemi të lumtur, por ajo që më dhemb, është mungesa e njerëzve.”

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *