FlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

“Me fjalë të pista dhe tradhëti”/ E kemi kërcyer të gjithë, por kuptimi i tekstit të “Macarena” do t’ju shokojë

Nëse nuk e njihni Macarenën, atëherë nuk mund të jeni nga planeti Tokë.

Ajo luhej në çdo festë ditëlindjeje, në çdo disko shkollore, në klubin e çdo vendi pushimesh dhe thuajse edhe në shtëpitë e gjithsecilit prej jush.

Kjo duhet të nënkuptojë se është një këngë miqësore me familjen, apo jo? Epo e keni gabim.

Macarena trajton disa tema mjaft të lezetshme në tekst , të cilat përveç nëse keni folur rrjedhshëm spanjisht si fëmijë, do e keni humbur me siguri kuptimin e tyre.

Nëse kujtoni, refreni është kështu:

Dale a tu cuerpo alegria Macarena / Que tu cuerpo es pa ‘darle alegria cosa Buena / Dale a tu cuerpo alegria, Macarena.”

Kjo do të thotë “Jepini trupit tuaj gëzim, Macarena,sepse trupi juaj është për t’i dhënë gëzim dhe gjëra të tjera të mira”.

Gëzimi” dhe “gjërat e mira” në këtë rast nuk do të thotë “akullore” sepse kënga është në thelb për një grua të quajtur Macarena e cila e mashtron të dashurin e saj jo me vetëm një mashkull, por me dy, bile me miqtë e tij

Pjesa tjetër e tekstit, që është në anglisht, në thelb është i mbushur me nënkuptime dhe konotacione seksuale e cila mund të ketë kaluar mbi kokën tuaj të pafajshme si fëmijë sepse keni qenë shumë i zënë me vallëzim.

Thuajse 1 dekadë nga vrasjet e 4 personave në protestën e dhunshme të 21 janarit, mendoni se:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *