Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Portland në kaós/ Mbështetësit e Trump dhe Black Live Matter përplásen áshpër në rrugë, vrítet një person

Një person u qëllua dhe u vra të Shtunën vonë në Portland, Oregon, pasi një karvan i madh i përkrahësve të Presidentit Donald Trump dhe Black Lives Matter u përplasën në rrugë, tha policia.

Nuk ishte e qartë nëse të shtënat ishin të lidhura me luftimet që shpërthyn ndërsa një karvan prej rreth 600 automjetesh u përball nga protestuesit në qendër të qytetit. Një raportim i Associated Press vëzhgoi mjekët e policisë që përpiqeshin të kontrollonin trupin e viktimës, i cili dukej se ishte një njeri i bardhë.

“Oficerët e Policisë Portland dëgjuan të shtëna të armëve nga zona e 3-të e Jugut dhe Rruga Alder Jugperëndimore. Ata u përgjigjën dhe gjetën një viktimë me një plagë me armë zjarri në gjoks. Mjekësia u përgjigj dhe përcaktoi që viktima ishte e vdekur, ”tha Byroja e Policisë Portland në një deklaratë.

Portland ka qenë vendi i protestave të natës për më shumë se tre muaj që nga vrasja nga ana e policisë e  George Floyd në Minneapolis. Qindra janë arrestuar nga zbatimi i ligjit vendor dhe federal dhe, para të shtënave, policia bëri disa arrestime të Shtunën dhe i këshilloi protestuesit që të shmangin në qendër të qytetit.

Skena kaotike erdhi dy ditë pasi Trump e ftoi Portlandin si një qytet liberal që u tejkalua me dhunë në një fjalim në Konventën Kombëtare Republikane si pjesë e temës së tij të fushatës rizgjedhore të “ligjit dhe rendit”. Karvani shënoi të Shtunën e tretë me radhë që mbështetësit e Trump kanë tubuar në qytet.

“Ka pasur disa raste dhune midis demonstruesve dhe kundër protestuesve,” tha Policia e Portland përmes Tëitter. “Oficerët kanë ndërhyrë dhe në disa raste kanë bërë arrestime.” Demonstratat e çështjes së jetës së njerëzve me ngjyrë zakonisht synojnë ndërtesat e policisë dhe ndërtesat federale.

Disa protestues kanë bërë thirrje për ulje të buxheteve të policisë ndërsa kryetari i qytetit dhe disa në komunitetin e me ngjyrë kanë hedhur poshtë dhunën, duke thënë se është kundërproduktive. Të shtunën, zjarret e vendosura jashtë një ndërtese të sindikatës policore që është një vend i shpeshtë për protesta bëri që policia të shpallë një trazirë.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *