Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashSportTe FunditTe Gjitha

“Mbani kokën lart”, Manchester United përkujton tragjedinë e rëndë të Mynihut, çfarë ndodhi 60 vjet më parë (VIDEO)

Klubi legjendar anglez Manchester United ka përkujtuar sot 60 vjetorin e tragjedisë së Mynihut ku humbën jetën 23 persona,  mes të cilëve 8 futbollistë, 3 anëtarë të stafit të skuadrës angleze, 8 gazetarë dhe 4 anëtarë ekuipazhit.

Pikërisht më 6 shkur të vitit 1958 kur Manchester United po kthehej nga Beogradi pasi kishte eliminuar nga Kupa e Europës ekipin serb, Partizanin e Beogradit, kishte vendosur që të ndalonte na Mynih të Gjermanisë pasi avionic duhej të furnizohej me karburant.

Psa dy tentativav të dështuara të avionit për tu ngritur, në tentativën e tretë aeroplani u përplas duke aksidentuar të 44 personat që ishin në bord.

Sot është 60 vjetori i kësaj tragjedie që është stampuar në mendjen e të gjithëve në Manchester. Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor, Liam Ëhelan e Duncan Edëards, janë përkufizuar si “Lulet e Manchester”; emër që është ka mbetur i shkruar në histori, mendjen dhe zemrat e të gjithëve.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, United sot, fiks në 60-vjetorin e ngjarjes, ka kujtuar viktimat e atij aksidenti. Në dëborën e ftohtë të Mynih-ut ata sakrifikuan jetët e tyre
Por ata jetojnë përgjithmonë në zemrat dhe kujtimet tona
Kështu që ejani të gjithë ju tifoza dhe mbani kokën lart
Për Manchester United që nuk vdes kurrë
(B.H/Faxweb)

 

 

 

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.