Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

“Mbaja armën dhe vura kokën poshtë”, ushtarët amerikanë rrëfejnë momentet e sulmit nga raketat iraniane (Video)

Janë publikuar pamje të reja nga vendi ku trupat amerikane u sulmuan nga forcat ajrore iraniane, në bazën e tyre ushtarake në Irakun perëndimor, gjatë të mërkurës së 8 janarit.

Sulmi në bazën Ain al-Asad, ku janë të vendosur rreth 1 mijë e 500 forca amerikane, u krye të mërkurën e kaluar si hakmarrje për vrasjen e gjeneralit Iranian, Qasse Soleimani.

Associated Press ka publikuar pamje të reja pas vizitës së tyre në objektin e rrënuar, ku shihen rimorkiot ushtarake të dëmtuara.

“Kishte më shumë se 10 raketa të mëdha qëlloheshin dhe ndikimi goditi disa zona përgjatë fushës së ajrit,” tha Koloneli Myles Caggins, një zëdhënës i koalicionit të udhëhequr nga Sh.B.A.

Ai shtoi se shpërthimet në bazë, që ndodhen rreth 110 milje në perëndim të Bagdadit, shkatërruan objektet që strehojnë dhjetëra ushtarë.

Caggins gjithashtu shpjegoi se trupat morën njoftimin se raketat ishin në rrugën e tyre, falë sistemeve të paralajmërimit të hershëm, dhe i përshkroi ata që jetuan gjatë sulmit si “luftëtarë”.

Ndërkohë BBC ka arritur që të futet në zonën ku ndodhi sulmi dhe të marrë dëshmi të ushtarëve të mbijetuar.

Ushtaraku Akeem Ferguson, i cili ishte në një bunker kur ekipi i tij mori lajmin drithërues: Gjashtë raketa balistike iraniane u drejtuan në drejtimin e tyre.

“Mbaja armën time dhe e vura kokën poshtë dhe u përpoqa të gjej një vend të përshtatshëm, kështu që fillova t’u këndoja vajzave të mia – brenda kokës time”, kishte thënë rreshteri Ferguson. “Dhe unë vetëm prisja”.

“Unë isha 100% gati për të vdekur”, ka shtuar ai.

Baza e Ain al-Asad u përdor për herë të parë nga forcat amerikane pas pushtimit të drejtuar nga SHBA në 2003 që rrëzoi diktatorin irakian Saddam Hussein dhe më vonë pa që trupat amerikane u vendosën atje në mes të luftës kundër ISIS.

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *