Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Masakër në Mozambik, ISIS merr ‘meritat’. Grupi Ndërkombëtar i Krizave: Ka prova që Isis ka pasur disa kontakte me xhihadistët në Mozambik…

Sulmi ndaj një qyteti në veri të Mozambik ka detyruar qindra njerëz të largohen mes luftimeve të ashpra, ndërsa Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për masakrën makabre në qytetin port Palma javën e kaluar, që detyroi dhe qindra kontraktorë të huaj të iknin.

Policia dhe ushtarët lokalë u raportua të kishin siguruar kontrollin e pjesës më të madhe të Palmës të hënën, pasi qindra kryengritës islamikë që pushtuan portin e vogël javën e kaluar u tërhoqën në pyjet dhe fushat përreth duke lënë një gjurmë të shkatërrimit.

Në një deklaratë të lëshuar në kanalet zyrtare të medias, Isis pretendoi se kryengritësit vranë më shumë se 55 anëtarë të forcave lokale të sigurisë dhe të krishterë, përfshirë ata nga “kombet e kryqëzatave” dhe shkatërruan ndërtesat zyrtare dhe bankat.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në sulm është i paqartë, megjithëse zyrtarët në Mozambik kanë konfirmuar vdekjet e shtatë njerëzve dhe dëshmitarë të shumtë kanë raportuar rrugë dhe plazhe të shpërndara me kufoma.

Autoritetet në vendin jugor të Afrikës thanë se forcat e sigurisë po punonin për të “eleminuar disa xhepa të rezistencës” pasi kaluan tre ditë duke u përqëndruar në shpëtimin e qytetarëve vendas dhe të huaj.

Megjithatë, diplomatët dhe vëzhguesit e tjerë thonë se kryengritësit vazhdojnë të kontrollojnë pjesën më të madhe të zonës së prapme të Palmës, e cila është një qendër kryesore logjistike për kompanitë jashtë shtetit që kërkojnë të shfrytëzojnë rezerva të mëdha gazi natyror me vlerë 60 miliardë dollarë (bn 43 miliardë)) në provincën e Cabo Delgado.

Omar Saranga, një zëdhënës i forcave të mbrojtjes dhe sigurisë së Mozambikut, konfirmoi të Dielën se të paktën shtatë persona ishin qëlluar për vdekje gjatë një prite në karvanin e tyre ndërsa ata u përpoqën të largoheshin nga Palma.

Qindra njerëz, përfshirë shumë të huaj, u evakuuan nga Palma gjatë fundjavës me helikopter dhe në një flotilje të improvizuar të anijeve dhe varkave lokale, ose u larguan. Dhjetëra mijëra njerëz vendas gjithashtu janë larguar nga sulmi me rrugë, me disa që ecin deri në 31 milje (50 km) për t’u siguruar.

Me shumicën e komunikimeve të ndërprera, informacioni rreth situatës mbeti skicë. Disa burime të sigurisë të përfshira në operacione thanë se tani janë dhënë llogari për 60 persona me qendër në Palma – kryesisht shtetas të huaj – të cilët ishin zhdukur. Të tjerët raportuan operacione të vazhdueshme për të shpëtuar rreth 30 që thuhet se ishin ende të fshehur në pyjet midis gjashtë deri në 12 milje nga qyteti.

“Pyetja e vërtetë tani është se si dreqin u lejua të ndodhte? Si ishte e mundur kjo? Clearshtë e qartë se kryengritësit kanë inteligjencë më të mirë se qeveria, ”tha pronari i një firme private të sigurisë me bazë në Afrikën e Jugut që vepron në Palma dhe zonat përreth, i cili kërkoi të mbetet anonim.
Përplasjet e javës së kaluar erdhën pas një serie operacionesh gjithnjë e më të guximshme nga militantët nga lëvizja Ahlus Sunnah ëal Jamaah (ASËH).
Grupi mbetet në kontroll të pjesës më të madhe të portit të Mocimboa da Praia, 50 milje në jug të Palmës, të cilin e kapi vitin e kaluar.
Palma është një bazë për shumë kontraktorë të huaj që kanë punuar për një projekt të gazit natyror të lëngshëm me shumë miliarda dollarë të drejtuar nga kompania franceze e energjisë Total.

Burimet e sigurisë thanë se kryengritësit kishin depërtuar në zonën përreth qytetit para këtij sulmi, duke fshehur armët në arka. Shumë u maskuan si anëtarë të komunitetit me disa të veshur me uniforma ushtrie ose policie.

Infrastruktura qeveritare në qytet u shënjestrua në një mënyrë sistematike, me stacionin lokal të policisë dhe bazën ushtarake të tejkaluar dhe shkatërruar, ndërsa të paktën dy banka u bastisën, thanë burimet e sigurisë lokale.

Një grup prej të paktën 120 kryengritësish erdhën nga rajonet veriore të Cabo Delgado, ndërsa një grup me madhësi të ngjashme u tha se kishin kaluar nga Tanzania për të forcuar sulmuesit në ditën e dytë të sulmit, thanë burimet.

Analistët në Grupin Ndërkombëtar të Krizave thonë se grupi më i madh i të huajve që luftojnë brenda radhëve të ASËJ janë nga Tanzania. Kryengritja tre-vjeçare në provincën Cabo Delgado ka vrarë më shumë se 2,600 njerëz dhe ka zhvendosur rreth 670,000, sipas KB.

Shumica e vëzhguesve besojnë se kryengritësit në Mozambik kanë lidhje të kufizuara ndërkombëtare, megjithëse ASËJ konsiderohet si Isis e lidhur nga SH.B.A.
“Ndërsa ka prova që Isis ka pasur disa kontakte me xhihadistët në Mozambik, është e paqartë se sa të ngushta apo kuptimplote janë lidhjet e tyre … Komunikimi midis grupeve dhe një farë koordinimi në përhapjen e propagandës nuk sugjeron lidhje veçanërisht të ngushta,” tha Grupi Ndërkombëtar i Krizave në një raport të fundit.

Kur sulmi filloi javën e kaluar, disa qindra punëtorë nga Afrika e Jugut, Britania dhe Franca kërkuan strehim në hotelet në qytet, me rreth 200 nën rrethim vetëm në Hotel Amarula. Pas një përpjekje të dështuar për të shpëtuar me anë të detit, një autokolonë automjetesh u përpoqën të largoheshin nga hoteli i rrethuar dhe të arrinin në bregdet para se të binin në pritë dy herë.

Regjistrimet e thirrjeve të sigurisë të rishikuara nga Guardian përshkruan skena të kaosit ndërsa helikopterët dhe anijet e drejtuara nga disa kompani sigurie u përpoqën të nxirrnin të bllokuarit në qytet. Një grua nga Afrika e Jugut, Meryl Knox, i tha Reuters djali i saj Adrian Nel kishte vdekur në atë pritë.
Një i huaj që u shpëtua përshkroi që qyteti po kapërcehej para se të shpëtohej nga kontraktorët e sigurisë nga Dyck Advisory Group (DAG), një kompani private e sigurisë.

“Lozha Amarula ishte plotësisht e rrethuar dhe nën sulm nga zjarri me mortaja dhe mitralozë,” tha një Afrikës së Jugut. “Dhe këta djem [nga DAG] hynë me copëtuesit e tyre dhe pastruan perimetrin për të nxjerrë të paktën katër ngarkesa njerëzish. Njëzet e tre prej nesh. Unë isha në hanxhiun e fundit për fat të mirë, sepse ata ndaluan për shkak të mungesës së karburantit dhe dritës së ditës.” Ai shtoi se ata njerëz që qëndronin në Amarula u desh “të përpiqeshin për shkak se vendi po sulmohej me armë të rënda”.

Lionel Dyck, një ish-ushtar i Afrikës së Jugut që drejton DAG, i tha TV Afrikës së Jugut se ai kishte paralajmëruar për një sulm të tillë disa kohë më parë. Kompania u akuzua kohët e fundit në një raport nga Amnesty International për vrasjen e civilëve – një akuzë që ajo e mohon. “Kjo është koha e sezonit të luftimeve pas shiut. Ka qenë në letra për një kohë të gjatë dhe ne jemi të zhgënjyer që ka pasur shumë pak përpjekje nga njerëzit në Palma për të mbrojtur veten, ”tha Dyck.

“Kjo kryengritje është rritur nga një grup banditësh të armatosur mirë në [nisjen] e një sulmi shumë mirë të planifikuar dhe të koordinuar. Ata kanë qenë shumë efektivë [dhe përbëjnë] një kërcënim serioz tani”.

Të Dielën, anijet filluan të mbërrinin në Pemba, një port 155 milje në jug të Palmës, duke transportuar vendas dhe të huaj. Njëri mbante rreth 1,300 njerëz, tha një diplomat. Total tha të Shtunën se po thërriste një rinisje të planifikuar të ndërtimit në zhvillimin e saj prej 20 miliardë dollarësh pas sulmit dhe do të ulte forcën e saj të punës në një “minimum të rreptë”.

Kompania tërhoqi shumicën e forcës së saj të punës në janar për shkak të çështjeve të sigurisë. Alexandre Raymakers, një analist i vjetër i Afrikës në firmën e inteligjencës së rrezikut Verisk Maplecroft, tha se shkalla dhe intensiteti i sulmit ndaj Palma sugjeroi një planifikim të përpiktë, ndoshta gjatë një qetësie në luftimet gjatë sezonit me shi në tre muajt e parë të këtij viti.

“Është një demonstrim i qartë se [kryengritja] ka rritur në mënyrë të vazhdueshme aftësitë e saj ushtarake, duke u rritur në sofistikim dhe e ruan iniciativën. Sulmi i fundit… është një pengesë e madhe për [qeverinë e Mozambikut] dhe ngre pyetje serioze në lidhje me aftësinë e saj për të garantuar sigurinë e projekteve [të gazit] jetik për stabilitetin financiar afatgjatë të vendit,”thanë Raymakers.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.