Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Rupert Murdoch akuza platformave të mëdha të medias sociale: Po sjellin një valë censure. Shpërthejnë kritikat në rrjet

Rupert Murdoch ka akuzuar platformat e mediave sociale për krijimin e një atmosfere të drejtuar ideologjikisht të konformitetit, duke marrë duartrokitje por dhe akuza se perandoria e tij e madhe mediatike është fajtore për të njëjtin krim.

Në një fjalim pranimi të regjistruar paraprakisht , pronari i Fox Neës shprehu shqetësim për një “valë censure që kërkon të heshtë bisedën, të mbysë debatin dhe në fund të ndalojë individët dhe shoqëritë të kuptojnë potencialin e tyre. ”

Ai vazhdoi të shprehet duke thënë se si mediat sociale po mbështetnin një “konformitet të zbatuar në mënyrë rigoroze” që vepron si “një xhaketë e ngushtë e ndjeshmërisë”.
Miliarderi i kthyer në Amerikë pretendoi se ky sulm ndaj ideve të shkembimit të lirë,ishte një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballen aktualisht organizatat e medias.

Duke folur personalisht, 89-vjeçari tha se karriera e tij në industrinë e lajmeve ishte “akoma në lëvizje” dhe “larg nga e mbaruara”.
Midis mediave në perandorinë e tij mediatike janë American Ëall Street Journal, Neë York Post dhe kanali Fox News, si dhe UK e Sun dhe Times dhe rreth 70 përqind e mediave kryesore të Australisë.

Ish-kryeministri Australian Kevin Rudd shtyu në nëntor për një hetim për t’u ngritur në lidhje me ndikimin masiv që manjati i lindur në Australi ka mbi politikën atje.
U vu në dukje skandali i hakimit të Neës of the ëorld 2011, pati akuza ndaj kompanisë së Murdoch për hakimin e telefonave të personave të famshëm, politikanëve, anëtarëve të familjes mbretërore dhe madje edhe telefonit që i përkiste në një nxënëse të vrarë, në ndjekje të skupeve për gazetën. Murdoch u tërhoq si drejtor i Neës Corp pas protestave të publikut mbi skandalin dhe gazeta u mbyll.

Shumë të tjerë fajësuan perandorinë mediatike të Murdoch për ndezjen e flakëve që çuan në dhunë në Capitol të SHBA në 6 Janar, me një përdorues të Tëitter duke thënë se “ortodoksia e zgjuar” ishte e preferueshme nga “luftërat civile dhe trazirat”.
Senatori amerikan Josh Haëley (R-Misuri) u bëri thirrje konservatorëve në një botim botuar në Postën të Dielën, që të tërhiqen kundër “aleancës së majtëve dhe kapitalistëve të zgjuar” të cilët pretendohet se synojnë të “rregullojnë mendimet e brendshme të çdo amerikani, nga mosha shkollore deri në pension ”.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.