Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

A do t’i rikthehet Shqipëria izolimit? Manastirliu flet pas shtimit të rasteve me Covid-19

Mbrëmjen e djeshe e ftuar në emisionin “Open” ishte ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Gjatë intervistës ajo tha se pavarësisht shtimit të rasteve të reja, Shqipëria nuk do t’i rikthehet izolimit, dhe se normaliteti mund të rikthehet vetëm me zbatimin e masave.

Ministrja kërkon nga qytetarët që të zbatojnë rregullat, të vendosin maskat, të ruajnë distancimin social dhe të lajnë duart. Këto masa mund të parandalojnë përhapjen e Covid-19 sipas saj, por vlen të kujtojmë se një numër shumë i madh infektimesh po vjen dhe nga qendrat spitalore, çka të shtyn të mendosh se vetë Ministria apo stafet mjekësore, janë duke anashkaluar protokollet.

“Shqipëria nuk do kthehet mbrapa, por diçka i kërkojmë publikut. Të zbatojë masat. Çelësi për të vijuar në normalitetin e ri janë masat që duhet të zbatojmë. Të mbahen maskat. Distancimi social që duhet të jetë element i futur në kulturën e përditshme, larja e duarve, kollitja… Këto janë masa të thjeshta. Nëse i zbatojmë s’do kemi përhapje të covid”, tha Manastirliu.

Dje në vendin tonë u raportuab 64 raste të reja me Covid 19, ndërsa 3 persona humbën jetën në Infektiv.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *