Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKulturëTe FunditTe Gjitha

E mbani mend ‘Sulon’ tek ‘Lulëkuqet mbi mure’? Ja si duket sot Krenar Arifi (FOTO)

Filmi ‘Lulëkuqet mbi mure’ është një prodhim i Kinostudios Shqipëria e Re me regjizor Dhimitër Anagnostin i vitit 1976, skenari i të cilit u bazua në romanin “Bonjakët” të shkrimtarit Petraq Qafëzezi ndërsa një nga aktorët që luajtën në këtë film ishte edhe Krenar Arifi.

Filmi trajtonte përpjekjet dhe ndihmat që dhanë debatikasit dhe të rinjtë shqiptarë në lùftën kundër fashistëve italianë, të cilët pùshtuan Shqipërinë më 7 prill 1939. Ngjarja zhvillohet në një nga jetimoret e Tiranës në vitet e pushtimit të Shqipërisë nga fashistët italianë në fillim të Lùftës së Dytë Botërore.

Në filmin në fjalë, rolin e aktorit kryesor e luante Kadri Roshi, ndërsa një tjetër rol protagonist ishte ai i ‘Sulos’, që interpretohej nga Krenar Arifi.

‘Sulo’ preku zemrat e të gjithëve, për shkak të fundit trágjik që pati në film por që aktori që e ka luajtur natyrisht është mes nesh dhe nga foto e mëposhtme është e vështirë të besohet se dikush mund ta njihte në krahasim me pamjen që kishte në film.(F.GJ/FAXWEB.AL)

Krenar Arifi (Sulo)
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.