Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Lufta tregtare e Trump rrezikon vajin e ullirit dhe djathin evropian

Luftërat tregtare të Donald Trump mund t’i kushtojnë shumë ekonomisë evropiane, e sidomos prodhuesve të djathit e vajit të ullirit.

Administrata Trump ka propozuar një tarifë deri në 100% në 25 miliardë dollarë për artikujt evropianë. Llojet e djathrave si Romano, Parmesan, provolone dhe Gouda janë të gjithë në listë.

Por nuk është vetëm djathi. Tarifa është propozuar të godasë një sërë artikujsh që çiftëzohen mirë me djathin, si verërat dhe mishin, vajin e ullirit, ullinjtë dhe makaronat.

Ndërsa tarifat e Trump kundër Kinës kërcënojnë të rritin çmimet në një grup të mallrave të konsumit, kjo mosmarrëveshje më pak e njohur kërcënon prodhuesit e mëdhenj të djathit.

Rreth 14,000 shitës me pakicë të specializuar të ushqimit, së bashku me 20,000 shitës me pakicë të tjerë ushqimesh në të gjithë vendin, do të preken nga tarifat, sipas Shoqatës së Ushqimit.

Importuesit e ushqimit janë gjithashtu të shqetësuar. Nëse shitjet bien, ato do të bëjnë më pak biznes.Po ashtu furnizimet me vaj ulliri mund të pakësohen. Shtetet e Bashkuara prodhojnë vetëm rreth 5% të atyre që konsumojnë amerikanët. Një grup ligjvënësish bipartizan tashmë kanë bërë kërkesë në Zyrën e Përfaqësuesit të Tregtisë amerikane që të rishqyrtojë vendosjen e tarifës për naftën.

Nga ana tjetër, tarifat mund të përfitojnë nga prodhuesit amerikanë, të cilët bëjnë versione vendas të djathrave, për të cilët mendohet se quhen si italianë, si mocarela dhe burrata.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *