Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Pasi babai i saj u árrestua dhe u fut në listën e zezë të DASH, Rama nuk e mendon dy herë, firmos lirimin nga detyra të Haxhiut

Kryeministri i vendit Edi Rama, nuk ka vonuar që të firmosë vendimin përfundimtar të lirimit nga detyra të zëvendësministres së Arsimit Lorena Haxhiu, pasi babai i saj u vu në pránga në një aksion të madh të pòlicisë, nën akuzën e falsifikimit të dokumenteve me qëllim emigrimin e paligjshëm drejt SHBA-së, Kanadasë dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Vetë Haxhiu ka dhënë dorëheqjen menjëherë pas publikimit të rastit, ndërkohë që familja e saj u fut në listën e zezë të DASH, ku i ndalohet udhëtimi drejt SHBA-ve. Haxhiu që iu fut pòlitikës, pas shumë viteve në media, nuk ka pranuar që të bëjë asnjë koment për këtë ngjarje, dhe gjithçka duket ta ketë përmbyllur me aktin e dorëheqejes.

Eduart Haxhiu, ishte në listën e árrestimeve, që u kryen pas një hetimi të gjatë në bashkëpunim me Shërbimin Diplomatik të Sigurisë (DSS) në Ambasadën Amerikane në Tiranë. Një Task Forcë hetimore e përbashkët shqiptaro-amerikane, e quajtur “JOINT SHIELD”, u krijua posaçërisht për këtë hetim.

Drejtori i Pòlicisë Veliu deklaroi se ndër të árrestuarit ishte edhe “shtetasi Eduart Haxhiu, 52 vjeç, banues në Tiranë”. Ndaj tij është caktuar masa e sigurimit “árrest me burg” nga Gjykata e Posaçme, si i dyshuar për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” më shumë se njëherë , “Falsifikimi i letërnjoftimeve , pasaportave dhe vizave” , “Grupi i strukturuar kri.minal”, “Kryerja nga vepra penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kri.minal”.

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *