Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Mbi 25 të vdèkur dhe 2200 të plágosur në Beirut, vendasit po e krahasojnë me Hiroshimën. Spítalet jashtë kapaciteteve (Fotot që pùshtuan mediat botërore)

Është tragjik bilanci i pasojave të shpërthimit të fuqishëm në Liban, ku deri më tani sipas Kryqit të Kuq në këtë shtet, kanë ndërruar jetë të paktën 25 persona dhe janë plagosur mbi 2200 të tjerë.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë në Beirut, kryeqendrën e Libanit ku edhe ndodhi shpërthimi, spitalet janë jashtë kapaciteteve ndërsa situata paraqitet tepër e rëndë dhe në kaos.

Ministri i shëndetësisë në Liban tha se më shumë se 25 njerëz ishin vrarë dhe mbi 2.500 të plagosur në një shpërthim masiv në zonën e portit të Bejrutit të martën, ndërsa lëkundje dhe materialet e nxjerra nga godinat u shpërnda në një pjesë të konsiderueshme të kryeqytetit.

Duke folur drejtpërdrejt në kanalet televizive vendase, ai fillimisht tha se më shumë se 30 njerëz ishin vrarë dhe mbi 3,000 të plagosur. Kreu i Kryqit të Kuq Libanez vendosi numrin e të plagosurve në mbi 2200, thanë transmetuesit lokalë më parë.

Guvernatori i qytetit të Beirut, Marëan Aboud tha “Beirut është një qytet katastrofë dhe shkalla e dëmeve është shumë e madhe” dhe e quajti shpërthimin një “katastrofë kombëtare të ngjashme me Hiroshima”.

Shpërthimi ishte aq i zhurmshëm sa njerëzit mund ta dëgjojnë atë në Qipro. “Pashë një zjarri dhe tymi që lëshohej në Beirut. Njerëzit po bërtisnin dhe vraponin, po gjakosnin. Ballkonet u hodhën poshtë ndërtesave. Xhamat në ndërtesa me lartësi të mëdha u copëtuan dhe ranë në rrugë,” tha një dëshmitar i Reuters.

Media lokale tregoi imazhe të njerëzve të përgjakur të bllokuar nën rrënoja pas shpërthimit, shkaku i të cilit nuk ishte menjëherë i qartë.

Spitalet bënë thirrje për dhurime gjaku dhe Gjysmëhëna e Kuqe Libaneze dërgoi një paralajmërim për pedagogët, duke u bërë thirrje atyre të nxitojnë për të shkuar në ndihmë në qendrat shëndetësore.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *