Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashSportTe FunditTe Gjitha

Lewandowski është “mbreti” i Bundesligës, gjermanët “i përulen” atij

Superylli i Bayern Munich, Robert Lewandowski, ka fituar çmimin e lojtarit më të mirë të sezonit në Bundesligë. Ka qenë një sezon i jashtëzakonshëm për polakun, njërin nga golashënuesit më të frikshëm të futbollit europian. Ai u bë lojtari i parë, që shënoi në 11 ndeshje radhazi të Bundesligës. Lewandowski ka shënuar kundër secilës prej skuadrave, që luajnë aktualisht në elitën e Gjermanisë. Pasi ka kapërcyer 33 gola në kampionat, këtë sezon, polaku shpallet “Këpuca e Artë” e Bundesligës për herë të katërt në pesë sezone.

Anësori i Borussia Dortmund, Jadon Sancho, është i dyti, ndërsa Kai Havertz i Bayer Leverkusen i treti. Kujtojmë se ky është një çmim i vendosur nga votat e tifozëve dhe ekspertët. Timo Werner, Amine Harit, Erling Haaland dhe Serge Gnabry ishin, gjithashtu, në garën për çmimin e më të merit të sezonit në Bundesligë, por Lewandowski mori 50 për qind të votave. Bayerni fitoi titullin e tetë radhazi dhe mund të bëjë “tripletë”, pasi vijon të garojë në Kupën e Gjermanisë dhe Champions. Ndërkohë, Lewandowski ka qenë ndoshta në formën më të mirë të karrierës. Ai deklaroi në fillim të këtij muaji se ende nuk e ka arritur kulmin, edhe pse në moshën 31-vjeçare:

“Unë nuk jam ende në periudhën më të mirë të karrierës. Së shpejti do të jem. Por, të gjithë këto janë thjesht numra. Jam i sigurt se momenti më i mirë i karrierës sime do të vijë shpejt. E di që kjo nuk është kontrata ime e fundit. Dua të luaj më gjatë dhe të qëndroj në top-formë. Kam gjithë kohën para që të mendoj për të ardhmen, por ndihem vërtet mirë. Unë do të festoj ditëlindjen e 32-të në gushtin e ardhshëm, por kjo nuk do të thotë se ndjehem në këtë moshë. Ajo që dua nuk është vetëm të qëndroj në krye për dy ose tri vitet e ardhshme, po shoh në një plan më afatgjatë. Nuk mendoj për “Topin e Artë”, edhe pse në jetën time besoj se çdo gjë është e mundur”.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *