AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

LETRA/ Të burgosurit e Burrelit kërkesë Ministrisë së Drejtësisë: Na jepni amnisti, dënimet na i dhanë gjykatësit e djegur nga Vetingu

16 të burgosur në Burgun e Burrelit i kanë nisur një letër Ministrisë së Drejtësisë ku kërkojnë amnisti pasi i kanë humbur shpresat për drejtësi nga gjykatat shqiptare.
“Ne të dënuarit e Burrelit kërkojmë amnisti gjithëpërfshirëse, 3 vjet e përgjithshme pasi janë dhënë dënime kapitale për hallexhinjtë”, thuhet në krye të kërkesës.

Sipas 16 të burgosurve, të cilët kanë nënshkruar kërkesën të cilën e disponon Faxëeb gjykatësit shqiptarë japin masa dhe dënime të lehta për biznesmenët e mëdhenj dhe ata që kanë mbështetjen e pushtetit kanë marrë dënime shumë të lehta.

Shumica prej tyre, theksohet në letrën dërguar ministrisë së Drejtësisë janë djegur nga Vdetingu, kryesisht për korrupsion.

Ndërsa shqyrtimi i një çështjeje gjyqësore është e rregulluar nëpërmjet një sistemi të tërë gjyqësor me disa shkallë, shpresa e vetme për drejtësi e të burgosurve të Burrelit, mbetet amnistia nga Ministria e Drejtësisë. Paradoksale, ndërsa Vetingu ka ngritur ‘kosën’ e tij për të korruptuarit dhe të paaftët, e siç duket askush nuk po zmbrapset.

Palët politike u ulën në tavolinë për Reformën Zgjedhore, mendoni se është arritur një marrëveshje mes liderëve kryesorë dhe për çështje të tjera?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *