Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Leonardo Di Caprio kundër HEC-eve në Vjosë, Ilir Meta del në mbështetje të aktorit

Aktori i madh i Hollivudit, Leonardo di Caprio ka publikuar pasditen e sotme një video në rrjetet sociale të rrjedhës së lumit Vjosa, duke e quajtur atë si një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës.

Di Kaprio ka shpërndarë videon dhe tekstin e The Associated Press ku flitet për planet që i japin fund veçantisë së lumit shqiptar.

Ndërkohë Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka bërë repost statusin e di Kaprios në Instagram duke treguar kështu sensibilizimin e tij në mbrojtje të lumenjve dhe pasurive natyrore.

 

View this post on Instagram

 

#Repost @leonardodicaprio • • • • • • #Regram #RG @apnews: This is one of Europe’s last wild rivers. But for how long?⁠ ⁠ The Vjosa river runs through the forest-covered slopes of Greece’s Pindus mountains to Albania’s Adriatic coast.⁠ ⁠ Albania’s government has set in motion plans to dam the Vjosa to generate much-needed electricity for one of Europe’s poorest countries, with the intent to build eight dams along the main river.⁠ ⁠ It’s part of a world hydropower boom, mainly in Southeast Asia, South America, Africa and less developed parts of Europe. Some tout hydropower as a reliable, cheap and renewable energy source that helps curb dependence on planet-warming fossil fuels. But some recent studies question hydropower’s value in the fight against global warming. Critics say the benefits of hydropower are overstated — and outweighed by the harm dams can do.⁠ ⁠ Dams block the natural flow of water and sediment. They also can change the chemistry of the water and cause toxic algae to grow. Rivers are a crucial part of the global water cycle. They act as nature’s arteries, carrying energy and nutrients across vast landscapes, providing water for drinking, food production and industry.⁠ ⁠ For more, visit the AP news story.⁠ ⁠ #APVideo Felipe Dana @felipedana ⁠

A post shared by Ilir Meta (@ilirmeta.faqjazyrtare) on

Leonardo Di Caprio kundër HEC-eve në Vjosë, Ilir Meta del në mbështetje të aktorit

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *