Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaPolitikëTe FunditTe Gjitha

Lanë në këmbë Ursula Von Der Leyen, plas sherri midis kryeministrit italian dhe ministrit të jashtëm turk

Turqia ka dënuar komentet e bëra nga kryeministri italian Mario Draghi i cili e cilësoi presidentin Ergogan si diktator dhe e kritikoi për mënyrën sesi e trajtoi presidenten e Komisionit Europian Ursula Von der Leyen.

Presidentja e Komisionit Europian Von der Leyen dhe shefi i Këshillit Europian Charles Michel u takuan me presidentin e Turqisë Erdogan më 6 prill. Në dhomën e bisedimeve ishin vendosur vetëm 2 karrige për të tre udhëheqësit.

Në 2 karrige u ulën presidenti Erdogan dhe shefi i Këshillit të Europës, ndërsa Ursula Von der Leyen u la të ulej në një divan në pozicion të largët me karriget ku ishin ulur dy udhëheqësit e tjerë.

Kryeministri italian, Mario Draghi, tha se është “shumë i pakënaqur me poshtërimin që presidentja von der Leyen ka pësuar”.

Draghi tha gjithashtu se është e rëndësishme që të jetë i sinqertë me “diktatorët”.

Ndaj deklaratave të kryeministrit italian është përgjigjur ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusoglu, i cili tha se Turqia “dënon me forcë vërejtjet populiste dhe komentet e shëmtuara dhe të paarsyeshme”, të bëra nga Draghi.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Eric Mamer, tha se von der Leyen është “befasuar” nga situata në të cilën është gjendur, por “kishte vendosur të vazhdonte, duke i dhënë përparësi përmbajtjes së takimit, përballë protokollit”.

Lidhjet midis Ankarasë dhe BE-së ka vite që janë të tensionuara,si shkak i emigrantëve të paligjshëm dhe përpjekjen e Turqisë për gaz në Mesdheun Lindor.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

  • Koalicioni i udhëhequr nga PD (54%, 13,099 Votes)
  • PS (28%, 6,660 Votes)
  • Nuk do të votoj (9%, 2,136 Votes)
  • LSI (5%, 1,181 Votes)
  • Të tjera (4%, 985 Votes)

Total Voters: 24,061

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.