Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashJetë dhe stilShëndetiSocialeTe FunditTe Gjitha

Lajm i mirë/ Britania e Madhe hap dyert për shtetasit e huaj, por jo Irlanda e Veriut. Çfarë parashkojnë masat e reja të lehtësuara kundër COVID-19

Njerëzit duhet të vazhdojnë të luajnë rolin e tyre në ndalimin e koronavirusit, ka thënë Boris Johnson, ndërsa rregullat e bllokimit lehtësohen në Angli, Uells dhe pjesën më të madhe të Skocisë, raporton BBC.

Miliona njerëz tani mund të shoqërohen në shtëpi në një numër të kufizuar, të përqafojnë të dashurit dhe të vizitojnë pub-et dhe restorantet përsëri brenda.

Ndalimi i udhëtimit të huaj është hequr gjithashtu dhe është zëvendësuar me rregulla të reja.

Por Z. Johnson tha se të gjithë ende duhet të jenë të kujdesshëm dhe gjithashtu të testohen dy herë në javë.

“Së bashku ne kemi arritur një tjetër moment historik në hartën tonë jashtë bllokimit, por ne duhet ta bëjmë këtë hap tjetër me një dozë të rëndë kujdes,” tha kryeministri.

Ai shtoi: “Gjithkush duhet të luajë rolin e tij duke u testuar dy herë në javë, duke dalë përpara për vaksinën tuaj kur thirret dhe duke kujtuar duart, fytyrën, hapësirën dhe ajrin e pastër.

“Unë i nxis të gjithë të jenë të kujdesshëm dhe të marrin përgjegjësi kur gëzojnë liri të reja sot në mënyrë që të mbajnë larg virusin.”

Çdokush në Angli dhe Skoci mund të urdhërojë teste falas të rrjedhjes anësore – të cilat japin rezultate në 30 minuta – edhe nëse nuk kanë simptoma. Në Uells dhe Irlandën e Veriut, ato janë në dispozicion për njerëz të caktuar, të tillë si ata që nuk mund të punojnë nga shtëpia.

Ndërsa bllokimet po lehtësohen në të gjithë Anglinë, Skocinë dhe Uellsin, ndryshimet janë të ndryshme në secilin komb. Dy zona të Skocisë – Glasgow dhe Moray – nuk do të lehtësohen rregullat e tyre pas një rritje të rasteve.

Anglia:

Njerëzit tani mund të takohen në ambiente të mbyllura në grupe deri në gjashtë ose dy familje, ose në grupe deri në 30 në natyrë. Qëndrimet gjatë natës lejohen

Pubet, baret dhe restorantet mund t’u shërbejnë klientëve brenda

Muzetë, kinematë, zonat e lojërave për fëmijë, teatrot, sallat e koncerteve dhe stadiumet sportive mund të rihapen, ashtu si hotelet

Udhëzimi i distancës shoqërore po ndryshon dhe kontakti me familjet e tjera si përqafimet është çështje e zgjedhjes personale

Skoci (përveç Glasgow dhe Moray):

Njerëzit mund të takohen në ambiente të mbyllura në grupe me nga gjashtë deri në tre familje. Në natyrë, deri në tetë persona nga tetë familje mund të përzihen

Pubet dhe restorantet mund të shërbejnë alkool në ambiente të mbyllura deri në orën 22:30

Vende argëtimi të tilla si kinema, teatro dhe salla bingo mund të hapen përsëri dhe deri në 100 persona lejohen në ngjarje të brendshme

Uells:

Baret dhe restorantet mund të hapen përsëri brenda dhe klientët mund të takohen në grupe deri në gjashtë nga gjashtë familje

Të gjitha akomodimet për pushime mund të rihapen

Kinematë, rrugicat e bowlingut, muzetë, galeritë dhe teatrot mund të rihapen
Asnjë ndryshim në shoqërimin në ambiente të brendshme – kjo është ende e kufizuar në familjet e zgjeruara ku dy familje mund të përzihen me njëra-tjetrën dhe të kenë kontakt fizik

Dhe në të tre kombet, pushimet e huaja janë të lejuara.

Irlanda e Veriut do të rishikojë rregullat e bllokimit në 20 maj, me shpresën se disa mund të hiqen më 24 maj.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.