Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

LAJM I FUNDIT/ Shtyhet gjyqi i Tahirit, mungojnë avokatët. Shkak pandemia e COVID 19-s

Është shtyrë për në datën 28 prill seanca gjyqësore ndaj Saimir Tahirit, ish-ministri i Brendshëm i cili u dënua me 3.4 vite shërbim prove prove për akuzën ‘Shpërdorim detyre”.

Ditën e sotme ishte parashikuar seanca e parë në shkallën e Apelit, por avokatit e ish-ministrit kanë munguar për shkak të pandemisë së COVID 19.

Të pranishëm në seancë kanë qenë trupi gjykues dhe prokurorët e çështjes, por kanë munguar avokatët çka ka bërë që seanca e radhës të shtyhet për në datën 28 prill.

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri u dënua në shtator të viti të shkuar pas një procesi të gjatë gjyqësor dhe pas një sërë akuzash të rënda të ngritura nga Prokuroria e Krimeve të Rënda.

Tahiri akuzohej për trafik narkotikësh dhe pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal, por gjykata gjeti prova vetëm ëpr akuzën ‘shpërdorim detyre’ duke i kursyer burgun dhe dënuar me 3.4 vite shërbim prove.

Çështjen në Apel e kanë dërguar të dy palët, ndërsa duket se dhe maratona e këtij procesi do të jetë e gjatë.

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *