Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Seanca parlamentare në Kosovë, miratohet qeveria e re e Albin Kurtit

Qeveria e re e Kosovës me Kryeministër Albin Kurtin është votuar këtë të hënë në seancën e jashtëzakonshme parlamentare.

Kabineti i ri qeveritar i Albin Kurtit është miratuar me 67 vota pro dhe 30 kundër, ndërkohë nuk kishte asnjë abstenim.

Ditën e sotme është zgjedhur gjithashtu dhe kryetari i ri i Parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca, i cil do të jetë gjithashtu President në Detyrë i Kosovës derisa të zgjidhet Presidenti i ri.

Albin Kurti fitoi zgjedhjet paraprake të 14 shkurtit së bashku me aleaten e tij Vjosa Osmanin , me rreth 50% të votave. Ditën e sotme ai u propozua si kryeministër nga Partia e tij Lëvizja Vetëvendosje, ndërsa aleatja Osmani pritet të bëhet Presidente e Kosovës.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 52%, 7123 votes
  7123 votes 52%
  7123 votes - 52% of all votes
 • PS 29%, 3960 votes
  3960 votes 29%
  3960 votes - 29% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1277 votes
  1277 votes 9%
  1277 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 665 votes
  665 votes 5%
  665 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 565 votes
  565 votes 4%
  565 votes - 4% of all votes
Total Votes: 13590
19/03/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.