AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Përfundon seanca për njohjen e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, ja vendimi i prerë që mori Gjykata e Shkodrës

Ka përfunduar pas 2 orësh shqyrtim seanca për kryebashkiakun e Vaut të Dejës, Mark Babanit.

Gjatë zhvillimit të gjyqit Zef Hila ka kërkuar që vendimi të mos njihet, e thënë kjo nëpërmjet avokatit të tij në palën mbrojtëse Jordan Daci.

Ndërkaq avokati i Babanit, Eridjan Salianji u është drejtuar se me kërkesën e bërë kanë ngtërruar vend, sepse diçka e tillë parashtrohet në Kolegjin Zgjedhor dhe jo në Gjykatën e Shkodrës.

Gjykata në përfundim ka rrëzuar kërkesën e avokatit të Zef Hilës duke njohur kështu si fitues Mark Babanin si kryebashkiak i Bashkisë së Vaut të Dejës.

Bisedë e 2 avokatëve në seancë:

Jordan Daci, avokat i Hilës: Të shpallet i pavlefshëm procesi zgjedhor

Salianji: Zoti Daci ka ngaterruar Gjykate ku mund te ngresh keto pretendime lidhje me shkelejt e Pretenduara zgjedhore dhe Kushtetuese

Daci: Ky proces është zhvilluar në shkelje të Kushtetutes

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *