Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Nën hetim për organizatë kriminale, ekstradohet drejt Italisë Ardjan Çekini, krahu i djathë i Bujar Sejdinit

Është ekstraduar në drejtim të Italisë Ardjan Çekini, i njohur ndryshe dhe si krahu i djathtë i Bujar Sejdinit, pjesë e Ndraghetës. Çekini u arrestua në 26 maj 2020, në ekzekutim të urdhërit ndërkombëtar të arrestit, duke iu referuar procedimit 5398/16.

CEKINI, i akuzuar për organizatë kriminale të tipit mafioz dhe trafik ndërkombëtar droge, u hetua si pjesë e operacionit Magma, i koordinuar nga Kryeprokurori, Dr. Giovanni Bombardieri, nga Zëvendës Prokurori, dr. Gaetano Paci dhe Rep.

Procesi Francesco Ponzetta kryer nga Seksioni GOA i GICO i Guardia di Finanza i Reggio Calabria dhe nga SCICO i Romës, përfundoi në Nëntor 2019 me ekzekutimin e 45 masave paraprake për shoqatën kriminale të tipit mafioz, trafikun ndërkombëtar të drogës, ndalimin e paligjshëm të armëve.

Aktivitetet hetimore bënë të mundur dekonspirimin e plotë të klanit të ‘Ndrangheta që i atribuohet familjes Belloço të Rosarno (RC) dhe nyjeve të saj ekstra-rajonale, duke arrestuar të gjithë anëtarët më të lartë të familjes prefate, që i përkasin “rrethit Tirren” dhe që veprojnë në fushën e Gioia Tauro, në Emilia Romagna, Lazio dhe Lombardia.

Grupi kriminal, i artikuluar në disa nivele dhe i pajisur me burime shumë të larta financiare, në mënyrë që të importojë kokainë, të identifikuar në Amerikën e Jugut, veçanërisht në Argjentinë dhe Kosta Rika, burimet e furnizimit të grupeve të mëdha të asaj droge që do të dërgohen në Itali përmes detit të fshehura në qese speciale brenda kontejnerëve.

Për këto qëllime, burrat e klanit Belloço përdorën disa emisarë që bënë disa udhëtime jashtë vendit – në mënyrë që të shikonin ilaçin dhe të negocionin me përfaqësuesit vendorë për të organizuar aspektet logjistike të importit – dhe, midis tyre, CEKINI Ardjan, posta e ‘Ndrina “Belloço” në zonën e Ballkanit, i cili mori pjesë – së bashku me bashkëpunëtorët e tjerë – në organizimin e blerjes në Spanjë të rreth 20 kg kokainë dhe furnizoi organizatën me pajisje për komunikime telematike të koduara.

Ekstradimi i sotëm vjen në fund të hetimeve intensive të kryera nga Bërthama PEF e Reggio Calabria dhe nga Shërbimi Qendror i Hetimit të Krimit të Organizuar në Romë, me mbështetjen vendimtare të Departamentit II të Komandës së Përgjithshme të Korpusit, të Drejtorisë Qendrore të Policisë Kriminale, të udhëhequr nga Prefekti Rizzi, nga Sekretariati i Përgjithshëm i OIPC-INTERPOL i Lyon dhe Shërbimi për Bashkëpunimin Policor Ndërkombëtar të Departamentit të Sigurisë Publike, me mbështetjen operacionale të Policisë së Shtetit Shqiptar, në kuadër të projektit më të gjerë I-CAN (Interpol Bashkëpunimi Kundër ‘Ndrangheta), promovuar nga Italia së bashku me Interpol i cili bëri të mundur, ndër të tjera, për të gjetur dhe kapur në të njëjtën kohë, përveç sa më sipër, 5 subjekte të tjerë në tre vende të ndryshme të huaja: Shqipëri – Argjentinë dhe Kosta Rika.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *