Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Ndyshojnë masat për qytetarët që do të riatdhesohen, Balluku: Ato që banojnë në ‘zonat e kuqe’, do të karantinohen në banesa

Ministrja e Belinda Balluku në një deklaratë për mediat ka folur në lidhje me mënyrën e re të riatdhësimit të qytetarëve shqiptare, pas lehtësimit të masave në kuadër të COVID-19.

Sipas Ballukut të riatdhesuarit duhet të saktësojnë adresën, ndërkohë që shtoi se banorët që jetojnë në zonat e kuqe janë të detyruar të karantinohen për 14 ditë në banesay e tyre.

Ndërkohë që ato qytetarë që banojnë në zonat e gjelbra janë të detyruar që të karantinohen në hotele për 14 ditë.

“Sot kam një lajm të mirë për qytetarët që ndodhen në pritje për t’u kthyer. Nga 4 maji do të ndikojë edhe për riatdhesimin. Të gjithë shqiptarët duhet të aksesojnë faqen e Air Albania për të kryer rezervimin e biletës, dhe duhet të deklaroni adresën e banimit.

Ata që jetojnë në zonët e gjelbra duhet të vetëkarantinohen në hotel, ndërsa ata në zonat e kuqe në shtëpi të monitoruara nga policia. Nuk është më i nevojshme prentotimi i hotelit.

Gjatë udhëtimit tuaj në bordin e Air Albania, do të keni një formular të deklarimit ku do shkruan edhe një herë adresën e banesës, ky formular ju ngarkon me përgjegjësi ligjore nëse rast se gënjeni do ketë penalizmi.

Udhëtarët e riatdhesuar do ndahen në dy grupe, në zonat e gjelbra do dërgohen me autobus në hotel. Do të duhet të mbulojnë vetëm shpenzimet ushqimore, 7 euro ndërsa 14 euro nga shteti. Banorët e zonat e kuqe do vetëkarantnohen në shtëpi, së bashku me familjet. nëse nga këto të fundit duan të karantinohen në hotel, ta deklarojnë në avion”, tha Balluku.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *