Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

LAJM I FUNDIT/ Çfarë po paralajmëron Meta: Nëse doni iki, kam dhe punë të tjera

Presidenti i vendit Ilir Meta në një komunikim me mediat ka bërë publik dhe draftin e tij me 14 pika për disa ndërhyrje në reformën drejtësi, cuarjen përpara të asaj zgjedhore si dhe çështje të cilat do të ndihmojnë Shqipërinë në rrugën e Integrimit në Bashkimin Evropian.

Gjatë fjalës së tij Meta është treguar kategorik duke u shprehur se 14 pikat e draftit të tij të cilën sipas tij ua ka çuar që me 8 prill mazhorancës, opozitës dhe gjithë ambsadorëve (pa marrë përgjigje) nuk do të negociohen.

Gjatë fjalës së tij ai ka deklaruar se nëse kërkohet mosangazhimi i tij për të përmbushur 14 pikat e planit të tij është i gatshëm të beje hapa pas.

“A mund ti zgjidhni këto pa Ilir Metën, bujrum unë këtu jam, mund të merrem dhe me punë të tjera. Aleanca për dhurimin e gjakut mund të ketë nevojë për ndihmë”, tha ai.

Presidenti i vendit Ilir Meta në një komunikim me mediat ka bërë publik dhe draftin e tij me 14 pika për disa ndërhyrje në reformën drejtësi, çuarjen përpara të asaj zgjedhore si dhe çështje të cilat do të ndihmojnë Shqipërinë në rrugën e Integrimit në Bashkimin Evropian.

Gjatë fjalës së tij Meta është treguar kategorik duke u shprehur se 14 pikat e draftit të tij të cilën sipas tij ua ka çuar që me 8 prill mazhorancës, opozitës dhe gjithë ambsadorëve (pa marrë përgjigje) nuk do të negociohen.

Gjatë fjalës së tij ai ka deklaruar se nëse kërkohet ‘koka’ e tij për të përmbushur 14 pikat e planit të tij është i gatshëm të largohet.

“A mund ti zgjidhni këto pa Ilir Metën, bujrum unë këtu jam, mund të merrem dhe me punë të tjera. Aleanca për dhurimin e gjakut mund të ketë nevojë për ndihmë”, tha ai për gazetarët.

Që prej shembjes, me 17 maj të këtij viti të Teatrit Kombëtar i cili ishte marrë në mbrojtje nga një grup artistësh dhe aktivistësh dhe së fundmi dhe nga opozita shqiptare, situata politike është agravuar sërish në përplasje të forta mes 2 krahëve politike.

Opozita braktisi Këshillin Politik për Reformën Zgjedhore, ndërsa ambasadorja amerikane prej ditësh vijon takimet me krerët e gjithë partive për të stimuluar përfundimin e kësaj reforme dhe asaj në drejtësi.

Prej pak ditësh në publik qarkullojnë zëra jo zyrtarë se palët në fshehtësi kanë bërë një pakt për të penguar reformën e investuar nga amerikanët dhe evropianët në drejtësinë shqiptare, thashetheme të cilat detyruan ambasadoren amerikane dje dhe sot të flasë publikisht me tone të ashpra: Mjaft me lojëra dhe pazare, reforma në drejtësi do të vazhdojë.

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *