Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Thanë “vendosini për tu ruajtur nga Covidi”, ky shtet nxjerr nga qarkullimi maskat kirurgjikale: Përhapin sëmundjen

Që prej shpërthimit të pandemisë, e gjithë bota bën thirrje që njerëzit të mos heqin maskat dhe të respektojnë distancimin social në mënyrë që të mbrohen nga koronavirusi. Qindra lloje të ndryshme të maskave të fytyrës janë hequr nga dyqanet në Australi pasi autoritetet ngritën shqetësimin se disa prej tyre nuk mund të parandalojnë infeksionin.

Maskat kirurgjikale ose ekzaminimi, të destinuara për të zvogëluar ose parandaluar transmetimin e sëmundjes, konsiderohen pajisje mjekësore, kontrollohen nga Administrata e Mallrave Terapeutike dhe duhet të përfshihen në regjistrin e mallrave terapeutikë përpara se të dalin në shitje.

Që nga e enjtja, 286 lloje të maskave, mes të cilave edhe ato kirurgjikale ishin hequr nga regjistri, si pjesë e një shqyrtimi pas tregut të shkaktuar nga shqetësimet se shumë maska ​​nuk plotësojnë standardet rregullatore dhe nëse përdoren në mjediset mjekësore, mund të nxisin përhapjen e sëmundjes.(A.M/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *