Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Kush është veterani që Joe Biden vendosi në krye të CIA-s dhe lidhja e tij me Kosovën

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka vendosur që drejtor i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës amerikane të jetë William Burns. Duke qenë veteran i diplomacisë amerikane, ai e njeh mirë edhe Kosovën, për të cilën ka shprehur mbështetje në çdo rast që i është dhënë, shkruan Gazeta Express.

Burns, i cili njihet edhe si Bill, kishte shërbyer si Zëvendës Sekretar i Shtetit në kohën e administratës Obama, pasi kishte punuar për më shumë se tri dekada në pozicione të ndryshme në shërbimin e jashtëm amerikan, të cilit iu bashkua më 1982.

Në shkurt të vitit 2012, Presidentja e atëhershme e Kosovës, Atifete Jahjaga, e kishte pritur në takim Zëvendës Sekretarin e Shtetit, William Burns, i cili e kishte vizituar Kosovën i shoqëruar nga Zëvendës Ndihmësi i Sekretarit të Shtetit, Philip Reeker dhe ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Christopher Dell.

“Zëvendëssekretari amerikan i shtetit, zotëri Burns, tha se SHBA-ja i jep mbështetje dhe përkrahje Kosovës në të gjitha proceset e saj. Ai tha se SHBA-ja është e interesuar për përparimin e gjithë rajonit të Ballkanit, përfshirë Kosovën, drejt integrimeve euroatlantike. Zotëri Burns tha se SHBA-ja do të vazhdojë ta mbështes Kosovën në skenën ndërkombëtare, rajonale dhe atë të brendshme dhe nuk do të inkurajojë asnjë hap që do të dëmtojë pavarësinë e Kosovës”, thuhej në njoftimin për media të lëshuar atë kohë pas takimit.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *