Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Kundër taksave për “Whatsapp-in”, protestuesit “djegin” Bejrutin (FOTO)

Ideja për vendosjen e një takse për Whatsapp-in, ndezi zemërimin e libanezve. Mijëra njerëz vërshuan në rrugët e disa qyteteve të mëdha libaneze për të protestuar ndaj atij që e shohin si “korrupsion i qeverisë”.

Zemërimin e tyre e ndezi propozimi për vendosjen e një takse ditore prej $0.20 mbi telefonatat përmes Whatsapp-it dhe aplikacione të tjera.

Në shumë qytete të vendit manifestuesit shkaktuan dhe dëme materiale, përfshirë kryeqytetin Bejrut.

Kjo ishte nxitja e parë; pas kësaj tubuesit ngritën çështje të tjera si korrupsioni dhe infrastruktura e çalë e vendit. “Nuk jemi këtu vetëm për Whatsapin, por për gjithçka tjetër, karburantin, ushqimin, bukën, çdo gjë”, u shpreh njëri prej tyre.

Protesta  mori kthesë të dhunshme kur policia përdori gaz lotsjellëse mbi turmën, e në përleshje, u plagosën dhjetëra vetë.

Sipas Times of Israel, njerëzit brohorisnin “revolucion” dhe “kërkuan rrëzimin e regjimit”, një frazë e zakonshme proteste në pjesë të botës arabe.

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *