BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Kryeministri i Spanjës vë në pozitë kreun separatist të Katalonjës, ke pesë ditë kohë

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy ka reaguar pas daljes së Carles Puigdemont ku ai anulloi për pak ditë pavarsinë e Katalonjës duke kërkuar një “bisedë” me Spanjën.

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë.

Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë këtë hap, atij do t’i jepen edhe tre ditë kohë të tjera për të tërhequr shpalljen e pavarësisë. 

Nëse kjo nuk ndodh brenda afatit ai do të zbatojë nenin 155 të Kushtetutës që lejon qeverinë qendrore të pezullojë autonominë e Katalonjës dhe të imponojë qeverisjen direkte. 

Madridi zyrtar do të zbatojë Liderët e Katalonjës firmosën deklaratën e shpalljes së pavarësisë të martën, por e ndalën implementimin e saj për të lejuar zhvillimin e bisedimeve me Madridin.

(B.N/Shuplaka)

Fjalët Kyce

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *